• ul. Sienkiewicza 85/87
  90-057 Łódź
 • +48 731 278 082
  Zadzwoń
 • TaxCloud
  3 sposoby jak nie płacić składek ZUS w Firmie

  Ciągle rosnące składki ZUS to zmora dla większości rodzimych przedsiębiorców. Polski Instytut Księgowości przygotował krótką charakterystykę trzech alternatywnych form prowadzenia firmy, dzięki którym unikniemy płacenia składek ZUS.

  1. Praca za granicą

  Aby nie płacić ZUS-u prowadząc działalność gospodarczą w Polsce wystarczy posiadać umowę o pracę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Kilka lat temu na polskim rynku pojawiło się wiele firm oferujących „usługę”, dzięki której nie będziemy musieli płacić ZUS-u prowadząc działalność gospodarczą w Polsce. Na czym to polega? Mianowice firma ułatwia nam znalezienie pracy w jednym z krajów członkowskich UE. Zwykle umowa opiewa na kilkanaście euro miesięcznie a my według niej zobowiązujemy się do przepracowania kilku godzin w miesiącu na terenie danego kraju (np. nasza praca polega na rozdawaniu ulotek). Popularne kierunki podejmowania pracy to Wielka Brytania, Litwa, Węgry i do niedawna Słowacja.
  Najwyższy Sąd Administracyjny potwierdził legalność tego rozwiązania. Jednak osoby „pracujące” poza granicami Polski i jednocześnie prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, muszą być gotowe na konieczność przedstawienia dowodów potwierdzających wykonywanie pracy za granicą.

  2. Załóż Spółkę z o. o.
  U wielu osób samo słowo Spółka wywołuje strach, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Założenie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje nam szereg korzyści.

  Zacznijmy od tego jak założyć Spółkę z o. o.
  Otóż nie musimy już chodzić do Notariusza, biegać po Urzędach i Sądach. Dziś w bardzo prosty sposób możemy założyć Spółkę w 15 minut za pośrednictwem internetu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opłaty związane z założeniem Sp. z o. o. wynoszą nie więcej niż 400 zł (łącznie z opłaceniem podatku pcc).

  Jeśli jednak obawiasz się, że rejestrując Sp. z o.o. samodzielnie możesz popełnić błąd, zleć rejestrację doświadczonemu podmiotowi jakim jest Polski Instytut Księgowości. W przeciągu 5 dni roboczych otrzymasz zarejestrowaną Sp. z o. o. z wpisem do KRS/NIP/Regon. Jedyne co będziesz musiał zrobić to otworzyć rachunek bankowy. * Koszt rejestracji 500 zł.

  Czy Sp. z o. o. nie musi płacić ZUS-u?
  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona z opłacania składek ZUS w momencie posiadania więcej niż jednego wspólnika. Brak obowiązku opłacania ZUS wynika z Ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych oraz Ustawy o Świadczeniach Opieki Zdrowotnej Finansowanych ze Środków Publicznych.
  W związku z tym, że ZUS-u nie płaci Spółka z o.o., w której udziały posiada co najmniej dwóch wspólników, rejestrując firmę pamiętaj oddać część udziałów np. komuś z rodziny. Warto przekazać więcej niż jeden udział, sugerujemy oddanie 15 udziałów. Obejrzyj wideo prezentację i poznaj szczegóły: Firma bez ZUS-u.

  Co z podwójnym opodatkowaniem w Spółce z o. o. ?
  Podwójne opodatkowanie w Spółce występuje w momencie wypłaty dywidendy udziałowcom. Jednak nie musimy tego robić, pieniądze ze Spółki możemy wypłacać np.:

  • jako pensję Prezesa wykonującego swoje obowiązki na podstawie powołania. Od tego wynagrodzenia nie zapłacimy składek ZUS a jedynie podatek dochodowy. ZUS wydał nawet w tej sprawie interpretację –Decyzja 169/2014 wydana 21 lutego 2014 r. (WPI/200000/43/ 169/2014),
  • poprzez umowę o dzieło/umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich (50% kosztów uzyskania przychodu, pisząc prościej ok. 9% podatku dochodowego); jednym z najprostszych przykładów umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich będzie np. napisanie artykułu promującego naszą firmę,
  • poprzez wynajęcie np. prywatnego auta, części mieszkania na biuro czy sprzętu komputerowego do spółki z o. o. za określoną miesięczną opłatą. Czyli przykładowo wynajmujemy do spółki prywatne auto za kwotę 1000 zł/mc. Wynajmujący od tej kwoty zapłaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5%.

  Jakie są koszty związane z prowadzeniem Sp. z o. o. ?
  Przede wszystkim koszt prowadzenia pełnej Księgowości (cena zależna od biura rachunkowego). W tym zakresie możecie Państwo skorzystać z usług Polskiego Instytutu Księgowości, który przygotował specjalną ofertę na obsługę pełnej Księgowości, przygotowywanie umów, uchwał oraz zapewnia ubezpieczenie zdrowotne w cenie 599 zł/mc.
  Poza kosztem pełnej Księgowości musimy doliczyć raz w roku 140 zł za złożenie sprawozdania finansowego do sądu (40,- opłata sądowa; 100,- opłata za publikacje w MSiG). Korzystając z tego rozwiązania możecie Państwo zaoszczędzić rocznie od 10 do 15 tys zł. Bliższe informacje możecie uzyskać w wideo prezentacji klikając TUTAJ!

  3. Umowa o pracę = brak składek ZUS w jednoosobowej działalności gospodarczej.
  Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie posiadasz umowę o pracę, z tytułu której osiągasz miesięczne wynagrodzenie wyższe niż minimalne wynagrodzenie krajowe – obecnie 2100 zł brutto, to z tytułu prowadzenia działalności będziesz zwolniony z opłacania obowiązkowych składek społecznych.

  Warto również dodać, iż przedsiębiorca pracujący w oparciu o umowę o pracę ma obowiązek opłacenia składki zdrowotnej (pozą tą opłacaną przez pracodawcę). W 2018 r. składka zdrowotna wynosi 288,95 zł. W praktyce większość składki zdrowotnej możemy odliczyć od podatku dochodowego.
  Polski Instytut Księgowości
  www.pik-ksiegowosc.pl

  Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
  Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość
  Facebook Messenger