Właściciele firm budowlanych są fachowcami w swojej dziedzinie, jednak mogą mieć kłopot z prowadzeniem księgowości. Prowadzenie rejestrów pieniężnych oraz sporządzanie dokumentacji podlega bowiem rygorystycznym przepisom i regulowane jest przez szereg ustaw. Prowadzone działania muszą być zawsze zgodne z prawem.
Księgowość w firmie budowlanej
Kompleksowa księgowość dla firm budowlanych może zostać poprowadzona przez wybrane biuro rachunkowe, które podejmie się opieki nad wszystkimi aspektami finansowymi firmy. Wtedy wszystko będzie prowadzone zgodnie z odpowiednimi procedurami i wedle aktualnych przepisów. Księgowość firmy budowlanej obejmuje oczywiście powinności podatkowe. Zakładając jednoosobową działalność (np. omawianą tu firmę budowlaną) osoba fizyczna jeszcze w trakcie jej otwierania musi dokonać wyboru formy opodatkowania. Wybór konkretnego modelu rozliczeniowego należy respektować przez cały rok podatkowy. Właściciele firm budowlanych mają do wyboru takie modele opłacania świadczeń fiskalnych jak:
- Skala podatkowa (opodatkowanie na zasadach ogólnych). W tym przypadku wysokość składek zależna jest od wielkości dochodu. Pierwszym progiem jest stawka wynosząca 18% podstawy opodatkowania, natomiast kiedy dochód firmy przekracza 85 528 złotych, to stawka wzrasta do 32%. Przy drugim progu należności są naliczane od nadwyżki podstawy podatkowej w wysokości 85 528 zł. Ten model jest opłacalny wtedy, kiedy korzysta się z bardzo wysokich ulg podatkowych lub podatek rozlicza się wspólnie z małżonkiem.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tutaj podatek naliczany jest zawsze od wielkości przychodu. Nie trzeba zaś uwzględniać opłaconych składek ZUS. Dla działalności budowlanej składka podatku wynosi 5,5%. Ryczałt jest szczególnie korzystny dla nowych firm, bo ma on niską wartość. Warto wspomnieć, że jest to najczęściej wybierana forma opodatkowania dla jednoosobowych działalności budowlanych.
- Podatek liniowy. Jak może wskazywać już sama nazwa, w tej formie podatkowej wysokość stawki jest stała – wynosi 19%. Podatek liniowy zaleca się tym przedsiębiorcom, w których działalności budowlanej dochód przekracza 100 000 złotych.
- Karta podatkowa. To podatek płacony w stałej wysokości przez cały rok podatkowy (a stawka jest przygotowywana indywidualnie dla każdego podatnika). Tego rodzaju opodatkowanie jest dostępne dla podatnika prowadzącego firmę budowlaną pod warunkiem, że świadczy on usługi dla ludności (osób fizycznych i gospodarstw domowych) i innych podmiotów (np. indywidualnych gospodarstw rolnych i ogrodniczych, zakładów wytwórczych, budowlanych, handlowych i usługowych), jakie są prowadzone przez osoby fizyczne i spółki niemające osobowości prawnej. Natomiast kiedy usługi będą wykonywane dla innych odbiorców, to rozmiar rocznego przychodu nie może przekraczać 63 910 złotych.
Prowadzenie księgowości w firmie budowlanej
Jeśli chodzi o finanse w branży budowlanej, bardzo ważne jest to, że nie jest ona zwolniona z podatku VAT. Jednak z tego podatku może przysługiwać zwolnienie podmiotowe: wtedy, kiedy obrót nie przekroczy limitu 200 000 złotych rocznie. Aby wiedzieć, czy limit nie został przekroczony, należy oczywiście prowadzić odpowiednią ewidencję. Pełna księgowość dla firm budowlanych jest zadaniem złożonym i staje się naprawdę szczegółową ewidencją operacji gospodarczych. Decyzję o jej wyborze można podjąć samodzielnie, nawet wtedy, gdy firma budowlana jest jednoosobową działalnością gospodarczą (z formalnego punktu widzenia nie ma tu żadnych przeszkód, jednak może być to trudne i kosztowne). Pełna księgowość będzie zaś obowiązkowa dla:
- spółek kapitałowych prawa handlowego (spółek z o.o.i akcyjnych),
- spółek osobowych prawa handlowego (komandytowych i komandytowo-akcyjnych),
- tych przedsiębiorców, którzy ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w firmie budowlanej osiągnęli przychód netto w kwocie przekraczającej 2 mln euro.
Przy prowadzeniu pełnej, a nie uproszczonej księgowości, pojawia się wysoki stopnień sformalizowania. Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena sytuacji finansowej firmy. Przedsiębiorca ma szansę na monitorowanie zachodzących zmian i uzyskanie analiz, które będą dużą pomocą w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania firmą.