• ul. Sienkiewicza 85/87
    90-057 Łódź
  • +48 731 278 082
    Zadzwoń
  • TaxCloud
    Nadpłata i zaległość na koncie ZUS

    W trosce o dobro każdego przedsiębiorcy na bieżąco przekazujemy Wam najważniejsze informacje. Rozumiemy, jak ważny jest dla Was temat związany z tarczą antykryzysową dlatego staramy się odpowiadać na wszystkie Wasze wątpliwości. Dotarły do nas sygnały, że przedsiębiorcy, którzy posiadają na swoim koncie ZUS nadpłatę mogą otrzymać tylko częściowe umorzenie ze składek. Nadpłata może bowiem zostać uznana na poczet składek.. Żeby nie ryzykować i w pełni skorzystać z należnego wsparcia sugerujemy wystąpić najpierw o zwrot nadpłaty, a następnie złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS.

    Jak sprawdzić stan swojego salda?

    Zdecydowanie polecamy korzystanie z pue zus.pl. Jeśli nie posiadasz jeszcze Profilu Zaufanego warto rozważyć taką opcję – jest bardzo przydatny. Pod koniec 2019 roku ZUS wysyłał także listy z informacją o stanie konta – tam również można sprawdzić nadpłatę i zaległość.

    A jak to zrobić przez pue zus.pl?

    Po zalogowaniu do swojego konta na stronie https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi wystarczy przejść do zakładki “Płatnik” (prawy górny róg)

    a następnie z menu po lewej stronie wybrać “Salda bieżące”

    Należności (WN) i zobowiązania (MA) powinny wynosić 0zł. Jeżeli na WN jest jakaś kwota tzn., że posiadasz niedopłatę, jeśli na MA –  nadpłatę. Sprawdzamy także “Salda miesięczne” 

    ZUS pokazuje salda tylko 12 miesięcy wstecz. Jeżeli okaże się, że posiadamy niedopłatę od grudnia 2019 – nie otrzymamy zgody na umorzenie składek. W przypadku nadpłaty, radzimy wysłać (najlepiej przez pue zus.pl) wniosek o zwrot środków. 

    Jak wnioskować o zwrot nadpłaty?

    Przechodzimy do zakładki “Ogólny”

    a następnie z menu po lewej stronie wybieramy “Usługi->Katalog usług elektronicznych”

    klikamy w “Pokaż” i na “liście usług” wpisujemy “nienależnie” 

    a następnie potwierdzamy klikając filtruj/enter. Z widoku:

    wybieramy “Przejdź do usługi. Szczegóły” i wypełniamy wniosek:

    Należy wpisać miesiąc i rok od kiedy występuje nadpłata (w części “Data do” proszę wpisać bieżący miesiąc 04/2020). Następnie zaznaczamy wszystkie pola FUS FUS FP… (osoby,  które nie płacą tzw. dużego ZUSu – ich składki wynoszą 609,14 i 590,03 zaznaczają tylko pierwsze dwa: FUS i FUZ). W polu “Nadpłata nastąpiła z powodu:” można wpisać np. “Korekty deklaracji rozliczeniowych DRA lub przelania zbyt wysokich kwot tytułem zapłaty składek na ZUS”. Jeżeli posiadasz szczegółowe dane np. miesiące, w których pobierałeś L4 warto je wpisać. Proszę jednak uważać, żeby nie popełnić pomyłki.

    Następnie podajemy dane naszego rachunku firmowego:

    i miejscowość. Klikamy po kolei: “Zapisz” i “Sprawdź” a następnie “Zamknij”

    Po wyjściu z formularza klikamy w “Wyślij” i podpisujemy Profilem Zaufanym. Ważna uwaga: jeżeli wnioskujemy o zwolnienie dopiero od następnego miesiąca (np. jeśli w marcu nie spełniliśmy warunków z powodu przekroczenia 15 681 zł przychodu), sugerujemy wpłacić za marzec wartość, która wyzeruje nadpłatę. W razie dalszych wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Pomagamy w walce ze skutkami koronawirusa.

    Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
    Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość
    Facebook Messenger