• ul. Sienkiewicza 85/87
    90-057 Łódź
  • +48 731 278 082
    Zadzwoń
  • TaxCloud
    Cyfryzacja polskiej gospodarki cz. 1 – Kasy wirtualne

    Na początku roku Ministerstwo Finansów poinformowało na swoich stronach o prowadzonych przez siebie pracach nad dostosowaniem systemu kas online. 

    Zaproponowane rozwiązanie pozwoli także na wydawanie elektronicznych paragonów za zgodą/na prośbę Klienta…  ale o tym w następnej części.

    Czym są kasy wirtualne?

    Kasy wirtualne to urządzenia działające w formie specjalnego oprogramowania na urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, czy laptopy. W połączeniu z drukarką mogą pełnić rolę kasy fiskalnej. Dla wielu przedsiębiorców jest to więc niezwykle wygodne rozwiązanie.

    Kasy te mają posiadać funkcję przesyłania danych bezpośrednio do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa KAS (Krajowej Administracji Skarbowej)

    Ministerstwo Finansów zdecydowało się wdrożyć ten mechanizm jako model oparty o publicznie dostępną specyfikację wymagań. Rozwiązanie ma umożliwiać integrację z innymi usługami dostarczanymi przez niezależne podmioty.

    Jak to działa, czyli założenia techniczne

    Projekt rozporządzenia określa szczegółowe wymagania techniczne oraz sposób ich używania.

    Przy okazji poprawek z 13/01/2020 skupiono się bardzo na kwestiach bezpieczeństwa. Nałożono nawet na producentów kas obowiązek uzyskania potwierdzenia prezesa GUM (Głównego Urzędu Miar), że nie ma żadnych przeciwwskazań do użytkowania. Takie potwierdzenie ma być ważne przez pięć lat. Po tym czasie, konieczne będzie kolejne. 

    Najnowsza wersja projektu rozporządzenia wspomina także o oznaczeniach kas numerami unikatowymi, a także określono warunki ich przydzielania. 

    Przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas ma następować nie rzadziej niż co 2 godziny. W razie awarii i/lub braku połączenia, które uniemożliwią nam wymianę informacji między urządzeniami, otrzymamy stosowny komunikat. System będzie automatycznie podejmował kolejne próby, a my w dalszym ciągu będziemy mogli rejestrować naszą sprzedaż. To wygodne rozwiązanie – nawet w sytuacji od nas niezależnej, nie będziemy musieli przerywać pracy.

    Tryb fiskalny kończy się z chwilą wystawienia raportu rozliczeniowego lub łącznego raportu fiskalnego oraz przesłania do Centralnego Repozytorium Kas informacji o przejściu kasy w tryb “tylko do odczytu”.

    Plusy i minusy rozwiązania

    Wprowadzenie kas wirtualnych ma ograniczyć nielegalną działalność i przyczynić się do zwalczania nieuczciwej konkurencji.

    Z jednej strony, ma to być efektywny i bezpieczny system umożliwiający bieżącą i niemal całkowicie zautomatyzowaną weryfikację rozliczeń. Z drugiej zaś, jak każde narzędzie z obszaru IT, mogą być narażone na cyberataki i różnego rodzaju nadużycia.

    Kasy wirtualne – dla kogo i od kiedy?

    Według ostatniej wersji projektu (z 10 marca 2020 roku) kasy wirtualne będą mogły być używane wyłącznie przez przedsiębiorców z branży transportowej i przewozowej. Mowa tu o usługach przewozu osób samochodem osobowym (z wyjątkiem przewozu okazjonalnego) oraz usługach transportu pasażerskiego, drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego.

    Pozostali (przynajmniej póki co) będą musieli stosować dotychczasowe rozwiązania, czyli kasy w formie sprzętowej.

    Projekt ustawy doczekał się już 3 zmian więc niewykluczone że i ta ostatecznie nie wejdzie w życie… Projekt kas wirtualnych znajduje się obecnie na etapie opiniowania. Możliwe więc, że zostaną do niego wprowadzone jeszcze jakieś poprawki. Ministerstwo Finansów przewiduje, że kasy wirtualne będą mogły pojawić się na rynku w drugiej połowie tego roku. 

    Będziemy przyglądać się sprawie.

    Osoby zainteresowane tematem odsyłamy także do pełnej wersji projektu rozporządzenia

    Zachęcamy także do kontaktu z nami – w końcu świat księgowości nie ma przed nami tajemnic!

    Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
    Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość
    Facebook Messenger