• ul. Sienkiewicza 85/87
    90-057 Łódź
  • +48 731 278 082
    Zadzwoń
  • TaxCloud
    Jak zawiesić działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu

    Okazuje się, że mimo udzielanego przez Rząd wsparcia, część przedsiębiorców zdecydowała się na zawieszenie działalności, uznając ten sposób za najlepsze dla siebie rozwiązanie. Osoby, które wciąż wahają się co zrobić, zapraszamy do kontaktu – pomożemy przetrwać Twojej firmie.

    O czym należy pamiętać zanim przystąpimy do zawieszenia działalności?

    Działalność gospodarczą można zawiesić w każdym momencie, niezależnie od powodu, który spowodował podjęcie takiej decyzji.

    Zgłoszenie zawieszenia firmy wymaga jednak rozwiązania wszystkich umów o pracę. Jeśli zatrudniasz pracowników na umowę o pracę, będziesz musiał w pierwszej kolejności zakończyć z nimi współpracę… albo rozważyć zmianę formy prawnej. Powyższe nie dotyczy bowiem umów cywilnoprawnych (np. zlecenie bądź o dzieło). Jeśli zatrudniasz pracowników, którzy przebywają obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, również nie będzie problemu z zawieszeniem.

    Jeśli prowadzisz firmę w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej – zawieszenie działalności będzie możliwe wyłącznie za zgodą wspólników… oni również będą musieli zawiesić swoje działalności.

    Działalność można zawiesić na minimum 30 dni lub na 2 lata. To Ty decydujesz ile potrzebujesz czasu, żeby wrócić do prowadzenia biznesu. Jeżeli w ciągu 2 lat nie wznowisz swojej działalności, zostanie ona automatycznie zamknięta.

    Jak zawiesić firmę?

    Aby zawieszenie działalności gospodarczej przez internet było w ogóle możliwe musimy posiadać Profil Zaufany. Dla osób, które jeszcze go nie posiadają, zapraszamy do lektury naszego artykułu “Jak założyć Profil Zaufany przez internet

    Poniżej przedstawiamy instrukcję, co należy wykonać krok po kroku:

    Wejdź na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) i zaloguj się do serwisu za pomocą Profilu Zaufanego.

    Z menu po lewej stronie wybierz “Login.gov.pl”

    a następnie, jako opcję logowania “Profil Zaufany”:

    i ikonę swojego banku, aby potwierdzić swoją tożsamość:

    Po zalogowaniu do swojego konta na CEIDG już z poziomu głównego widoku będziesz miał dwa menu, z których możliwe będzie zawieszenie działalności. Po lewej stronie:

    bądź z dolnego:

    Niezależnie, z której opcji skorzystamy, nastąpi przeniesienie do widoku:

    Po kliknięciu w “Dalej” zostaniemy skierowani już bezpośrednio na wniosek, który należy wypełnić:

     

    Po uzupełnieniu danych klikamy w “Dalej”.

    Pojawi się okno z informacją o weryfikacji wniosku, a następnie strona weryfikacji przed podpisem. Wystarczy kliknąć w zielony przycisk “Podpisz i wyślij wniosek”. Spowoduje to ponowne przeniesienie na stronę Profilu Zaufanego – logujemy się do swojego banku i potwierdzamy swoją tożsamość. Po wykonaniu tej czynności kończy się także cała procedura – właśnie zawiesiłeś swoją działaność.

     

    Zawiesiłem działalność gospodarczą – co dalej?

    Pamiętaj, zawieszenie działalności nie jest procesem nieodwracalnym – w każdej chwili możesz reaktywować swoją firmę. Zawieszając działalność jesteśmy zwolnieni ze składek ZUS i podatków dochodowych. Wyjątkiem jest oczywiście ubezpieczenie zdrowotne – tu mamy pełną dowolność. Jeżeli jednak zdecydujemy się nie wpłacać składek, w ciągu 30 dni stracimy także możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia.

    Nie wpłacamy zaliczek, ryczałtu ani karty podatkowej. Nie mamy też możliwości osiągania przychodów. Możemy oczywiście przyjmować należności za sprzedany towar/usługi sprzed dnia zawieszenia działalności, czy nawet sprzedawać majątek należący do firmy. Nie można jednak wystawiać faktur. Jeśli mamy jakieś zobowiązania, których nie zdążyliśmy/byliśmy w stanie uregulować w czasie prowadzenia firmy, musimy je uregulować. Trzeba także liczyć się z tym, że ciążące na nas zobowiązania, takie jak raty kredytów, opłaty za usługi księgowej w dalszym ciągu pozostają w naszych stałych płatnościach.

    Jest jednak też dobra wiadomość. Możemy pobierać zaliczki na poczet usług, które wykonamy już po odwieszeniu działalności. Zatem zbierajmy zlecenia – dzięki temu mamy szansę szybciej wrócić do właściwego rytmu.

    A w prowadzeniu księgowości pomożemy my – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

    Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
    Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość
    Facebook Messenger