Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą zazwyczaj mają prawo wyboru spośród czterech form opodatkowania. Obowiązujące formy opodatkowania to: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt oraz karta podatkowa. Kiedy ryczałt będzie korzystny i kto może skorzystać z takiej formy opodatkowania?
Co to jest ryczałt?
Ryczałt jest formą opodatkowania dostępną wyłącznie dla wybranych rodzajów działalności. Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z tej formy. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przeznaczony dla osób fizycznych uzyskujących przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (zarówno w przypadku działalności jednoosobowej jak i spółki cywilnej lub spółki jawnej), które w poprzednim roku podatkowym uzyskały przychody nieprzekraczające 250 000 euro. Wysokość stawek zryczałtowanych wynoszą: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20% w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
Wady i zalety działalności gospodarczej na ryczałcie
Każda forma opodatkowania działalności posiada swoje wady oraz zalety. Również ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma swoje plusy i minusy.
Do zalet działalności na ryczałcie można zaliczyć:
- naliczanie podatku od osiągniętych przychodów;
- możliwość skorzystania z niskich stawek podatkowych;
- możliwość opłacania zaliczek co kwartał;
- możliwość skorzystania z ulg;
- szansa ubiegania się o kredyt finansowy.
Wady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
- forma nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy;
- brak możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów;
- brak możliwości rozliczania się ze współmałżonkiem;
- brak możliwości skorzystania z ulgi na dzieci w zeznaniu PIT-28;
- brak możliwości rezygnacji z ryczałtu w trakcie roku.
Firma na ryczałcie – dla kogo?
Ryczałt ewidencjonowany ze względu na niskie stawki opodatkowania przychodów kusi osoby prowadzące działalność. Rozliczanie w tej formie jest szczególnie korzystne dla osób, które wynajmują mieszkanie lub lokal użytkowy. Wysokość podatku w tym przypadku wynosi 8,5% (o ile przychód z najmu nie przekroczył w skali roku 100 000 zł). W przypadku prowadzenia firmy związanej z handlem lub gastronomią (obejmuje przygotowanie i sprzedaż posiłków i towarów, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%) podatek wynosi 3%. Ryczałt polecany jest również przedsiębiorcom, których koszty uzyskania przychodu są niewielkie. W przypadku osób, które ponoszą duże wydatki na zakupy lub inwestycje ta forma opodatkowania może okazać się nie opłacalna, ponieważ nie mam możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
Kto nie może korzystać z rozliczenia w formie ryczałtu?
Art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym precyzuje jakie formy działalności mogą mogą skorzystać z tej formy opodatkowania, a jakie nie. Z ryczałtu nie będą mogły skorzystać:
- apteki i punkty apteczne;
- lombardy i firmy udzielające pożyczek pod zastaw;
- firmy ochroniarskie i detektywistyczne;
- osoby handlujące częściami zamiennymi i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
- firmy świadczące usługi reklamowe;
- osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wolnych zawodów (po za kilkoma wyjątkami);
- osoby, które zamierzają prowadzić własną działalność i wykonywać na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy takie same czynności, jakie wykonywały w ramach stosunku pracy;
- prowadzący działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych;
Oczywiście nie jest to cała lista działalności wyłączona z możliwości rozliczenia w formie ryczałtu. Przed podjęciem decyzji o rozliczaniu się na podstawie ryczałtu, zachęcamy do zajrzenia do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, gdzie znajduje się lista zawodów wraz ze stawkami opodatkowania.
Działalność gospodarcza na ryczałcie
Decydując się na tą formę opodatkowania, należy przeanalizować wszelkie jej wady oraz zalety. Z jednej strony kusi niska forma podatku, nawet w wysokości 2% oraz prosta forma księgowości, a z drugiej brak możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Biura księgowe mogą pomóc w wyborze odpowiedniej formy opodatkowania. Ryczałt jest też dobrą alternatywą dla przedsiębiorców, którzy obawiają się prowadzenia skomplikowanej księgowości, a nie posiadają biura rachunkowego, które prowadzi księgowość firmy.