• ul. Sienkiewicza 85/87
  90-057 Łódź
 • +48 731 278 082
  Zadzwoń
 • TaxCloud
  O czym należy pamiętać zanim założy się firmę
  ksiegowosc-pelna-a-uproszczona-roznice

  Procedury zakładania firmy są dziś bardzo uproszczone. Właściwie już w ciągu jednego dnia możemy stać się przedsiębiorcą. Okazuje się jednak, że największy wysiłek należy włożyć chwilę przed – w czasie zbierania informacji, które istotnie mogą wpływać na funkcjonowanie naszego biznesu. Warto dobrze przyłożyć się do tego zadania. Poniżej przedstawiamy zbiór najważniejszych zagadnień, o których nie należy zapominać.

  Polska Klasyfikacja Działalności

  Kiedy zdecydujemy się na prowadzenie własnego biznesu, niezależnie od tego w jakim charakterze ma on być wykonywany, z pewnością znajdziemy dopasowany do niego kod pkd. Jest to skrót oznaczający Polską Klasyfikację Działalności. Podlega mu każdy przedsiębiorca. Pamiętaj, aby jak najdokładniej dopasować właściwy symbol do charakteru Twojej działalności. Może się bowiem okazać, że do danego pkd przypisane są dodatkowe wymogi, np. obowiązkowy vat, wymagana koncesja czy zgoda sanepidu. Możemy przypisać sobie dowolną liczbę kodów ale do rejestracji firmy wymagany jest przynajmniej jeden. Pełną listę kodów znajdziesz na stronie: http://www.pkd.com.pl/wyszukiwarka/lista_pkd 

  Płatnik VAT

  Część z nas będzie do tego zmuszona, a część będzie mogła z tego skorzystać. Mowa o rejestracji jako płatnik VAT. Istnieje katalog czynności zwolnionych z podatku VAT (np. usługi prawnicze) oraz usług, które bezwzględnie mu podlegają (np. doradztwo). Obowiązują też różne stawki podatku.

  Status płatnika VAT wiąże się z koniecznością wystawiania faktur VAT, a także składania deklaracji VAT w urzędzie (w zależności od wybranej opcji: raz na miesiąc bądź raz na kwartał)

  Dobrze jest jednak spojrzeć na to zagadnienie nie tylko pod kątem obowiązku, ale także oczekiwań ze strony naszych przyszłych kontrahentów. Wiele firm liczy bowiem na szansę wrzucenie rozliczeń w koszty prowadzonej przez siebie działalności – a taką możliwość daje im właśnie faktura VAT.

  Aktualnych informacji na temat VATu możecie szukać na stronie: https://www.podatki.gov.pl/vat/ . Jest on niezwykle dynamiczny, bowiem regularnie wprowadzane są tu jakieś zmiany.

  Koncesja i pozwolenia

  Może się okazać, że biznes, na który się zdecydowaliśmy wymaga od nas zdobycia jakiś dodatkowych pozwoleń. Jeżeli tak jest, będziemy musieli zatroszczyć się o to jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dotyczy to np. sprzedaży alkoholu, prowadzenia kantoru, zakładu fryzjerskiego czy działalności gastronomicznej. Oczywiście lista branż i usług jest znacznie dłuższa dlatego warto zapoznać się z informacjami na stronach CEIDG (https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ ) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej (https://gis.gov.pl )

  Kasa fiskalna 

  W zależności od wybranej branży, oferowanych przez nas usług, a także określonych limitów sprzedaży (przekroczenie 20 000 zł osiąganych obrotów), może się okazać, że będziemy musieli zastosować w swoim biznesie także kasy fiskalne. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu, a także przestrzeganiem określonych wymogów.

  BHP

  Jeżeli już na etapie planowania swojego biznesu widzisz, że nie powiedzie się on bez wsparcia ze strony zatrudnionych pracowników, zapoznaj się z wymogami bhp (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy). Stając się pracodawcą, zobowiązany będziesz do przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy – a to dość obszerna lektura… w dodatku obowiązkowa.

  ZUS

  Prowadzenie własnego biznesu to także koszty, które będziemy musieli ponosić. Niestety dotyczy to również sytuacji, kiedy w danym miesiącu nie uda nam się zarobić ani grosza. Tak się dzieje w przypadku rozliczeń z ZUSem (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Tu nie ma wyjątków – każda osoba prowadzącą działalność musi odprowadzać składki.

  Jeżeli rejestrujesz swoją działalność gospodarczą po raz pierwszy bądź wznawiasz ją po dłuższej nieobecności na rynku, możesz liczyć na preferencyjne warunki – i to przez pełne dwa lata. Ważne: zawieszenie działalności nie przerywa okresu obowiązywania preferencyjnego ZUSu. Oczywiście niezależnie od przysługujących ulg, możemy dokonywać wpłat według ogólnie przyjętych stawek. Daje nam to szansę na otrzymanie wyższej emerytury w przyszłości. Możemy także zdecydować czy chcemy opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Kwestia wyboru: oszczędzamy około 75 zł miesięcznie albo otrzymujemy prawo do zasiłku macierzyńskiego i świadczeń na wypadek choroby.

  Forma opodatkowania

  Kolejne źródło, do którego będą uciekały nasze pieniądze to Urząd Skarbowy. Warto dokładnie przeanalizować dostępne formy opodatkowania, żeby wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

  W zależności od charakteru naszego biznesu, będziemy mogli wybrać jedną z trzech opcji:

  1. od dochodu – podatek płacony od różnicy między uzyskanym przychodem, a kosztami jego uzyskania. W tym przypadku możemy rozliczać się według jednego z dwóch podziałów:
  • na zasadach ogólnych – obowiązują tu dwie stawki: 17% dla dochodu do kwoty 85 528 zł oraz 32% dla wartości powyżej określonej stawki. Jest to opcja domyślna, która automatycznie zostanie wybrana, jeśli nie dokonamy żadnego wyboru. Możemy oczywiście dokonać zmiany. Będzie to jednak możliwe dopiero w następnym roku podatkowym. Rozliczenie na zasadach ogólnych daje nam możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Minusem może być konieczność wsparcia ze strony biura księgowego – wymagane jest tu bowiem prowadzenie ksiąg rachunkowych bądź księgi przychodów i rozchodów.
  • podatek liniowy – obowiązuje tu jedna stawka: 19% i nie daje możliwości korzystania z ulg i rozliczeń. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które spodziewają się wysokich dochodów.
  1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku podatek płacony jest od przychodu. Dostępny jest tylko dla wybranych działalności. W zależności od obszaru działania, obowiązywać będą inne stawki (mowa o wartościach: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12,5%, 17%, 20%). Ryczałt pozwala nam na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów (bez wykazywania kosztów) ale nie będziemy mogli skorzystać z żadnej ulgi ani rozliczeń
  2. karta podatkowa – w tym przypadku wartość przychodów i kosztów nie będą miały najmniejszego znaczenia. Podatek ustalany jest tu bowiem indywidualnie przez naczelnika Urzędu Skarbowego jako kwota ryczałtu. Można spróbować wynegocjować dla siebie atrakcyjniejszą stawkę. Niestety jest też poważny minus tego rozwiązania. Będziemy zmuszeni do uiszczania płatności także w okresie, w którym nie uda nam się osiągnąć zysków. Nie przysługują tu też żadne ulgi ani odliczenia.

  Konto firmowe

  Przed rozpoczęciem własnej działalności warto też dokładnie przeanalizować oferty banków – zgadza się, posiadanie firmowego konta jest obowiązkowe. Wynika to m.in. z wprowadzonego od listopada 2019 split-paymentu. O tym co to jest, jak to działa i jak się do tego przygotować pisaliśmy w artykule “Split Payment – zbiór najważniejszych informacji”. Na rynku istnieje sporo ofert, które przy minimalnym wysiłku, pozwolą nam uniknąć dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem firmowego konta.

  Nazwa firmy

  Ostatnie ale również bardzo istotne – nazwa firmy. Powinna być dobrze przemyślana – najlepiej, żeby kojarzyła się z profilem naszej działalności i dawała się łatwo zapamiętać. Nie ograniczają nas żadne wymogi prawne. Wyjątek stanowi tylko jednoosobowa działalność gospodarcza. Decydując się na taką formę prawną naszej firmy, będziemy musieli w jej nazwie zamieścić także swoje imię i nazwisko.

   

  Powyższe informacje mogą okazać się przytłaczające. Jedno jest pewne – do prowadzenia własnego biznesu po prostu trzeba się dobrze przygotować. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych usług. Znajdziecie tam również wsparcie przy zakładaniu firmy: https://pik-ksiegowosc.pl/#nasze-uslugi. Zapraszamy.

  Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
  Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość
  Facebook Messenger