• ul. Sienkiewicza 85/87
  90-057 Łódź
 • +48 731 278 082
  Zadzwoń
 • TaxCloud
  Zwolnienia ze składek ZUS

  W odpowiedzi na liczne zapytania, spieszymy z wyjaśnieniem zagadnień, które wzbudziły Wasze największe zainteresowanie. Przy okazji, dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem na temat tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców <link>

  Dla rozwiania wątpliwości (w międzyczasie było tyle zmian i poprawek, że nie ma się co dziwić, że się pojawiają) zaczniemy od składek ZUS.

  Ostateczną i wciąż obowiązującą wersją jest możliwość z ich zwolnienia, a nie odroczenie. Prawdopodobnie pod wpływem krytyki, Rząd zdecydował się jednak na zmiany w tym zakresie. Zapisy projektu zmieniły się także co do warunków jakie należało spełnić, aby ubiegać się o możliwość takiego zwolnienia. Początkowo wykluczano przedsiębiorców, których przychody z powodu epidemii nie spadły przynajmniej o 50%

  Kto może liczyć na zwolnienie z ZUS?

  O zwolnienie ze składek ZUS na okres 3 miesięcy (marzec, kwiecień, maj) mogą ubiegać się jednoosobowe działalności gospodarcze (samozatrudnieni) oraz małe firmy zatrudniające do 9 pracowników. Wspólny warunek, jaki musi zostać spełniony: zostały zarejestrowane przed 1 lutego 2020.

  W przypadku samozatrudnionych uzależnione to jednak będzie także od kryterium przychodowego. Aby ubiegać się o zwolnienie będzie trzeba wykazać, że miesięczny przychód był niższy od kwoty 15 681 zł (3-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego). Wspomniany przychód dotyczy pierwszego miesiąca, za który składamy wniosek. Jeśli składamy wniosek za okres marzec-maj, to mówimy o przychodzie w marcu.

  Mikrofirmy mają trochę łatwiej. Zwolnienie ze składek ZUS przysługuje niezależnie od wysokości osiąganych przychodów.  

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  skontaktuj się z nami

  Czy korzystając ze zwolnienia tracę świadczenia z ZUS?

  Uspokajamy. Korzystając ze zwolnienia ze składek nie tracimy prawa do ubezpieczenia. Możemy ubiegać się np. o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi pozostającymi w domu za okres zwolnienia. 

  Budżet państwa pokryje należne składki. Oznacza to także, że konieczne będzie jak do tej pory składanie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA i raportów imiennych ZUS RCA. Właściwie składanie tych deklaracji jest warunkiem uzyskania zwolnienia.

  Od kiedy obowiązują i jak się ubiegać o zwolnienie ze składek ZUS?

  Najwcześniejszym terminem wejścia w życie ustawy jest 2 kwietnia 2020. Wynika to z ustalonego na ten moment porządku. Marszałek Senatu zwołał posiedzenie Izby Wyższej na 31 marca. Wymagany jest jeszcze podpis Prezydenta i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. 

  Nie znamy jeszcze trybu, w jakim mają być składane wnioski. Standardową ścieżkę postępowania znajdziecie na oficjalnej stronie ZUS. Poinformujemy Was, jak tylko Rząd ustali sposób postępowania na potrzeby tarczy antykryzysowej.

  Pozostajemy do Waszej dyspozycji – zapraszamy do kontaktu 

  Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
  Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość
  Facebook Messenger