Mimo ogromnych utrudnień w uzupełnieniu informacji z najbardziej wiarygodnego źródła (kolejka po 600 osób na infolinii ZUSu, a strona www ledwo działa), mamy dla Was zbiór najważniejszych zagadnień.
Jak ubiegać się o zwolnienie z ZUSu?
Aby skorzystać ze zwolnienia z ZUS należy wypełnić wniosek wraz z załącznikiem RDZ
Wypełnione dokumenty możemy przekazać na trzy sposoby:
- drogą elektroniczną – szczegółową instrukcję znajdziecie tu. Wniosek będzie trzeba podpisać podpisem elektronicznym, zaufanym bądź osobistym (za pomocą profilu informatycznego założonego w systemie teleinformatycznym ZUSu)
- za pośrednictwem poczty tradycyjnej
- osobiście w placówce ZUS – pamiętajcie, unikamy kontaktu bezpośredniego. Wniosek należy wrzucić do skrzynki na dokumenty
W razie trudności z wypełnianiem dokumentów można (spróbować) skontaktować się ZUSem telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 290 87 02 lub 22 290 87 03 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15) bądź na ogólnopolską infolinię: 22 560 16 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18) – tu spotkamy dość mocno rozbudowane “drzewko” więc, żeby skrócić Wam czas wysłuchiwania nagranych komunikatów: wybierz “0” (nastąpi połączenie z konsultantem) a następnie “7” – dot. wsparcia dla przedsiębiorców.
Wniosek należy złożyć do 30 czerwca 2020.
Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS?
Wystarczy wypełnić tylko te dane, które Ciebie dotyczą.
Wniosek składa się z czterech części:
- dane płatnika
– imię, nazwisko, skrócona nazwa
– NIP, REGON bądź PESEL lub serię i numer dowodu osobistego/paszportu
– adres do korespondencji
- oświadczenie potwierdzające uzyskanie w lutym przychodu niższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wartość będzie zależała od terminu, w którym zdecydujesz się złożyć wniosek – obecnie jest to 15 681 zł.
Oświadczenie to składamy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
- pozostałe informacje niezbędne do umorzenia składek
- podpis wnioskodawcy
Szczegółowe informacje na temat warunków, które trzeba spełniać aby ubiegać się o zwolnienie ze składek opisaliśmy w artykule.
Złożyłem wniosek o zwolnienie ze składek ZUS – co dalej?
Pozostaje już tylko czekanie na decyzję. Odpowiedź w naszej sprawie otrzymamy w ciągu 30 dni od przesłania deklaracji rozliczeniowej/imiennych raportów miesięcznych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku.
Jeżeli natomiast jesteśmy zwolnieni z obowiązku ich składania – w terminie nie dłuższym niż 30 dni od terminu, w którym powinna być opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku.
ZUS odeśle swoją decyzję na PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej.
Będziemy mogli odwołać się od decyzji. W razie takiej potrzeby konieczne będzie złożenie wniosku do Prezesa ZUS z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy. Mamy na to 30 dni od momentu otrzymania decyzji ZUSu.
Księgowanie składek ZUS
Nowe przepisy nie wprowadzają zmian w zakresie odliczania składek od dochodu i podatku. Składki nieopłacone przez przedsiębiorcę nie podlegają:
– odliczeniu od podatku (dot. składek zdrowotnych)
– odliczeniu od dochodu/ujęciu w kosztach (dot. składek społecznych)
– księgowaniu w KPiR (dot. Funduszu Pracy)
Rozliczenie deklaracji w tym zakresie może odbywać się przez tzw. neutralną płatność, która nie wywołuje skutków księgowych (składki widnieją jako opłacone)
Pamiętajcie – pozostajemy do Waszej dyspozycji.
Wspieramy przedsiębiorstwa w walce ze skutkami koronawirusa