Jak wiemy obecne zapisy tarczy antykryzysowej nie są wystarczające. Pomijają też zupełnie wsparcie dla większych firm. Nie ma więc wątpliwości, że niezbędne są dalsze działania. Prace trwają. Być może już niedługo będziemy mogli skorzystać z kolejnych ulg. Na co możemy liczyć?
Ulga w składkach
Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników będą miały szansę otrzymać 50% ulgi na ubezpieczenia społeczne. Chcąc zmniejszyć skalę pojawiających się zwolnień, Rząd nałoży tu prawdopodobnie dodatkowy warunek. Przez czas obowiązywania zniżki, pracodawca będzie musiał utrzymać zatrudnienie w swojej firmie.
Zasiłek postojowy
Ustanowiony obecnie zasiłek postojowy (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule) ma zostać wydłużony do 3 miesięcy. To propozycja dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.
Zasiłek dla rolników
Rolnicy, którzy nie mogą wykonywać swojej pracy z powodu objęcia kwarantanną będą mogli otrzymać zasiłek w wysokości 50% minimalnej krajowej.
Fundusz wsparcia płynnościowego
Kolejna z propozycji poprawek zakłada utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego tzw. funduszu gwarancji płynnościowej. Średnie i duże firmy będą mogły starać się tam o kredyty, dzięki którym zwiększą swoje szanse przetrwania na rynku. Przewidywana maksymalna wartość takiego kredytu to (na ten moment) 250 mln zł. Co ważne – pożyczone środki będzie można wykorzystać na spłatę odsetek z innych kredytów.
Wydłużenie terminów administracyjnych
Jeżeli w okresie zagrożenia epidemicznego upłynie nam termin ważności prawa jazdy, badań lekarskich/psychologicznych niezbędnych do wykonywania pracy kierowcy, czy szkoleń okresowych – nie zostaniemy ukarani za posługiwanie się “przeterminowanymi” dokumentami. Po odwołaniu stanu zagrożenia/epidemii będziemy mieli 30 dni na dopełnienie formalności.
W przypadku pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych – 14 dni.
Nielimitowany dostęp do internetu
Jest też dobra wiadomość dla wszystkich osób, które korzystają z internetu. Rząd chce nam zapewnić nielimitowany dostęp do internetu. Co prawda tylko w zakresie nauki online, opieki medycznej czy korzystania ze stron rządowych (strony w domenie gov.pl)… ale dobre i to.
Jak widać Państwo zareagowało na zarzuty większych firm, które skarżyły się, że zostały pominięte w obowiązującej tarczy antykryzysowej. Ile zmian, w jakiej formie i czy w ogóle zostanie jednak wprowadzonych – czas pokaże. Śledzimy wiadomości na bieżąco. Będziemy informować w kolejnych artykułach/aktualizacjach na naszym blogu.