• ul. Sienkiewicza 85/87
    90-057 Łódź
  • +48 731 278 082
    Zadzwoń
  • TaxCloud

    Księga Przychodów i Rozchodów – jak prowadzić

    Księga przychodów i rozchodów jest uproszczoną formą księgowości, znacznie prostszą niż księgi rachunkowe (tzw. pełna księgowość). Na jej podstawie można obliczyć swoje zobowiązania podatkowe. Księga przychodów i rozchodów powinna zostać założona z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli już prowadzimy swoją firmę, a chcemy zmienić formę rachunkowości, powinniśmy to zrobić wraz z rozpoczynającym się rokiem czyli 1 stycznia nowego roku podatkowego.

    Księga przychodów i rozchodów

    Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) precyzuje Ustawa o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 Dz. U. Nr 90 poz. 416 z późniejszymi zmianami; tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 i Dz. U. z 2000 roku Nr 104, poz.1104). Zawartość KPiR jest ściśle określona w przepisach. Wzór ten został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR. Na stronie tytułowej powinny znaleźć się takie dane jak imię i nazwisko podatnika, nazwa firmy i zakres wykonywanej działalności. Dalsza część księgi podatkowej składa się z składa się z 17 kolumn, gdzie główne trzy stanowią:

    • Kolumny nr 4 i 5 – kontrahent,
    • Kolumny nr 7, 8 oraz 9 – przychód,
    • Kolumny nr 12, 13 oraz 14 – wydatki (koszty).

    KPiR a pełna księgowość

    Rachunkowość pełną zobligowani się prowadzić przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jeżeli ich przychody netto za poprzedni rok wyniosły co najmniej równowartość 2 mln euro. Konieczność prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych dotyczy również kapitałowych spółek prawa handlowego (spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz spółek osobowych prawa handlowego (komandytowych i komandytowo-akcyjnych). Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą dobrowolnie przejść na pełną księgowość.

    poznaj naszą ofertę
    skontaktuj się z nami

    Pełna księgowość a książka przychodów i rozchodów

    Rachunkowość pełna, czyli pełne księgi to bardziej skompilowany sposób prowadzenia ewidencji podatkowej. Ewidencjonowaniu podlega dokładnie każda operacja gospodarcza, zobowiązanie czy należność. Wymagane jest również sporządzanie sprawozdania finansowego. Chociaż prowadzenie tej formy księgowości jest skomplikowana i wymagająca to posiada ogromną zaletę. Można na podstawie pełnych ksiąg rachunkowych przeprowadzić dokładną analizę finansową przedsiębiorstwa. Decydując się na przejście z pełnej księgowości na KPiR (o ile nie osiągaliśmy określonego limitu i nie jesteśmy zobowiązani przepisami prawa podatkowego do prowadzenia pełnej rachunkowości) musimy wykonać kilka niezbędnych czynności. Pierwszym krokiem jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o zmianie ewidencji przychodów i rozchodów. Przejście z pełnej księgowości na książkę przychodów rozchodów możliwe jest wraz z nowym rokiem podatkowym (1 stycznie nowego roku podatkowego).

    Pełna księgowość a KpiR

    Oba sposoby prowadzenie rachunkowości w przedsiębiorstwie posiadają swoje zalety oraz wady. Często małe firmy oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zaczynające swoją przygodę z biznesem wybierają prowadzenie firmy na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to prosty, ale nie dający możliwości analizy sytuacji finansowej w przedsiębiorstwie. Pełne księgi rachunkowe są bardziej zaawansowaną formą prowadzenia ewidencji przepływu pieniężnego w firmie, która daje możliwość wnikliwej analizy finansowej przedsiębiorstwa. Na jej podstawie można podjąć decyzję o ewentualnych inwestycjach.

    Prowadzenie pełnej rachunkowości

    Księgowość prowadzi się na podstawie ksiąg rachunkowych, określanych często jako księgi handlowe (tzw. pełna księgowość). Wymaga to specjalistyczny wiedzy dotyczącej przepisów podatkowych, ustaw oraz rozporządzeń. Prowadzenie pełnej księgowości powinno być zlecone firmie księgowej. Biuro księgowe PIK zajmuje się prowadzeniem pełnych ksiąg rachunkowych. Nasza oferta obejmuje kompleksową obsługę spółek prawa handlowego, spółek osobowych prawa handlowego oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

    Kiedy muszę przejść na pełną księgowość?

    Obowiązek pełnej księgowości

    Pełna rachunkowość to nie lada wyzwanie, która wymaga wiedzy, czasu oraz skrupulatności w sporządzaniu odpowiednich dokumentów księgowych. Prowadząc rachunkowość musimy spełnić spełnić wymagania narzucone przez ustawodawcę.

    Obowiązkiem prowadzenia pełnej księgowości objęci są:

    • osoby fizyczne;
    • spółki cywilne osób fizycznych;
    • spółki jawne osób fizycznych;
    • spółki partnerskie.

    Kiedy przechodzimy na pełną księgowość? W momencie osiągnięcia w poprzednim roku przychodu netto powyżej 2 mln euro. W innych przypadkach nie ma obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych w nowym roku podstawkowym, zobligowane są złożyć zawiadomienie w tej sprawie do naczelnika urzędu skarbowego pod którego podlegają, w terminie do 31 grudnia roku poprzedniego.

    Pełna księgowość od jakich obrotów

    Pełna księgowość od kiedy obowiązuje? Przedsiębiorcy, których przychód netto w roku poprzednim księgowym wyniósł co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro są zobligowani do prowadzenia pełnej księgowości. Kwota ta przeliczana jest w pierwszym dniu roboczym października poprzedzającego rok podatkowy, wg średniego kursu Narodowego Banku Polskiego na obowiązującą w naszym kraju walutę. Prowadzenie pełnej księgowości, jest obowiązkowe w przypadku spółek prawa handlowego (spółki akcyjne oraz spółki z o.o.) oraz spółek osobowych prawa handlowego (spółki komandytowo-akcyjne oraz komandytowe) bez względu na wysokość przychodu netto w poprzedni roku podatkowy.

    Kiedy przechodzimy na pełną księgowość?

    Według obowiązującego prawa podatkowego przejście na pełną rachunkowość jest obowiązkowe po przekroczeniu limitu podatkowego (ustawa o rachunkowości, art. 2 ust. 1 pkt 2). Przejście na inną formę ewidencji następuje wraz z początkiem nowego roku. Należy dopełnić kilka formalności, między innymi sporządzić remanent początkowy. Księgi rachunkowe są prowadzone systematycznie i chronologicznie. Księgi te zawierają opis wszystkich wydarzeń finansowych, które miały miejsce w naszej firmie.

    Limity podatkowe i księgowe

    Zgodnie z ustawą obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych osoby fizyczne spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, jeżeli ich przychody netto za rok poprzedni wyniosły co najmniej 2 000 000 euro. Kwota ta przeliczna jest na polską walutę (złotówki). W tabeli poniżej można zobaczyć jak zmieniała się ta kwota w ostaniach latach.

     Rok 2016 2017 2018 2019
    Limit EUR 1.200.000 2.000.000 2.000.000 2.000.000
    Limit PLN 5.092.000 8.595.200 8.627.400 8.746.800
    Kurs EUR z dnia 01.10.2015 r. – 4,2437 z dnia 03.10.2016 r. – 4,2976 z dnia 02.10.2017 r. – 4,3137 z dnia 01.10.2018 r. – 4,3734

    Przejście z pełnej księgowości na KPiR

    Kiedy przechodzimy na pełną księgowość Przejście z pełnej rachunkowości na podatkową księgę przychodów i rozchodów jest możliwe dla osób fizycznych prowadzące działalność gospodarczą:

    • indywidualnie,
    • w formie spółki cywilnej osób fizycznych,
    • w formie spółki jawnej osób fizycznych,
    • w formie spółki partnerskiej.

    Których przychód netto w poprzedni roku podatkowym nie wyniosły co najmniej równowartość 2 000 000 euro (8 595 200 zł). Przyjście na KPiR na swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą uproszczonej księgowości jest to, że prowadzenie takiej rachunkowości jest znacznie prostsza, ale wadą jest, że nie pokazuje dokładnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

    poznaj naszą ofertę
    skontaktuj się z nami

    Przejście z pełnej księgowości na książkę przychodów rozchodów 2019

    Jakie czynności powinniśmy wykonać przechodząc z pełnej rachunkowości na książkę przychodów rozchodów:

    • zamknąć księgi rachunkowe z poprzedniego roku,
    • uzgodnić salda z kontrahentami,
    • sporządzić sprawozdanie finansowe za poprzedni rok,
    • sporządzić spis z natury (tzw. remanent).

    Biuro księgowe Polskiego Instytutu Księgowego pomoże w sporządzaniu potrzebnych dokumentów, służy doradztwem oraz fachową wiedzą. Oferta, którą proponujemy jest rozbudowana. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu poznania oferty. Zaproponujemy korzystne rozwiązanie dla Twojej firmy.

    Księgowość pełna a uproszczona – różnice

    Właściciele małych i średnich firm prowadząc swoją działalność muszą zdecydować nad formą księgowości. Wybór może być dokonany spośród księgowości pełnej oraz uproszczonej. Duże firmy nie mają tego dylematu – są zmuszeniu przepisami prawa do prowadzenia rachunkowości pełnej.

    Księgowość pełna

    Jest to bardzo szczegółowa i precyzyjna księgowość, a co za tym idzie jest dość skomplikowana, aby prowadzić ja osobiście. Najczęściej prowadzeniem takiej rachunkowości zajmują się biura księgowe, które posiadają odpowiednią wiedzę oraz zasoby ludzkie. Obowiązek prowadzenie księgowości pełnej mają:

    • spółki cywilne,
    • spółki handlowe (osobowe, kapitałowe oraz w organizacji),
    • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie jeżeli ich przychody netto a poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 mln euro.

    Podstawową funkcją pełnej rachunkowości jest obliczanie podatku, który należy zapłacić. Jednak oprócz tego daje nam znacznie więcej możliwości. Pozwala na dokładną analizę sytuacji finansowej firmy. Prowadzenie ksiąg handlowych umożliwia bieżącą kontrolę spraw finansowych przedsiębiorstwa. Możemy również dokonywać prognoz na przyszłość na podstawie zdarzeń z przeszłości. Takie prowadzenie księgowości pozwala na najefektywniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem.

    Księgi rachunkowe

    Pełna księgowość polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Do ksiąg rachunkowych możemy zaliczyć między innymi:

    • dziennik,
    • księgę główną wraz z zestawieniem obrotów i sald jej kont,
    • księgi pomocnicze wraz z zestawieniem sald ich kont,
    • inwentarz składników aktywów oraz pasywów.
    poznaj naszą ofertę
    skontaktuj się z nami

    Kiedy przedsiębiorstwo jest zobligowane do prowadzenia księgowości pełnej?

    Pełną księgowość poprowadzą zawsze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne oraz przedsiębiorstwo przekraczających dochód w wysokości 2 mln euro w skali rocznej. Księgowość uproszczoną mogę prowadzić osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a także niewielką firm. Uproszczone zasady rachunkowości dotyczą również stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych czy fundacji.

    Księgowość uproszczona

    Obejmuje proste zasady gromadzenia danych finansowych. Jest znacznie prostsza i wiele osób decyduje się na prowadzić ją samodzielnie. Istnieją trzy podstawowe formy prowadzenia uproszczonej księgowości:

    • Księga Przychodów i Rozchodów – najczęściej spotykana forma ewidencjonowania przychodów i kosztów. KPiR jest to narzędzie księgowe służące do bieżącej ewidencji księgowej. W księdze ewidencjujemy wszelkie przychody i wydatki. Jeżeli nie ma osiągniętego przychodu to przedsiębiorca nie musi płacić podatku.
    • Karta podatkowa – nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Istnieją ograniczenia do pewnych rodzajów działalności. Wysokość podatku od liczby pracowników oraz rodzaju prowadzonej działalności. Podatek obliczany jest procentową stawką od uzyskanego przychodu.
    • Ryczałt ewidencjonowany – podobnie jak w przypadku karty podatkowej, nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej formy. Ryczałt ewidencjonowany jest podatkiem od przychodów, a nie jak w przypadku pozostałych form opodatkowania od dochodów.

    Należy zaznaczyć, że księgowość uproszczona jest popularną i i dużo łatwiejszą formą ewidencjonowania przychodów i wydatków. Nie daje nam jednak kompleksowe obrazu działań finansowych w firmie. Ciężko na podstawie tych danych zaplanować rozwój przedsiębiorstwa czy przeprowadzić dokładną analizę finansową firmy.

    Księgowość uproszczona a pełna

    Jakie są wady i zalety obu sposobów ewidencjonowania przychodów i wydatków? Uproszczona rachunkowość jest mniej skomplikowana oraz mało kosztowna. Można ją prowadzić samodzielnie bez pomocy wyspecjalizowanych biur rachunkowych. Wadą jest to, że taka forma prowadzenia ewidencji praktycznie nic nie mówi o stanie firmy. Pełna księgowość daje nam za to pełen obraz kondycji firmy i możliwość szczegółowej analizy finansów. Taka forma jest trudna to prowadzenia samodzielnie, nakłada szereg wymagań i obowiązków.

      Pełna księgowość Księgowość uproszczona
    Poziom skomplikowania duży mały
    Czasochłonność prowadzenia duża mała
    Możliwość prowadzenia przez spółki tak nie
    Możliwość prowadzenia przez osoby fizyczne, które nie osiągnął przychodu netto 2 mln euro tak tak
    Możliwość szczegółowej analizy finansów tak nie
    Proste zasady nie tak
    Precyzyjne kontrolowani finansów firmy tak nie

    Pełna księgowość krok po kroku

    Często pada pytanie dotyczące pełnej rachunkowości i na czym polega pełna księgowość. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć ten temat, wyjaśnimy również zasady dotyczące limitów. Poniżej przedstawiamy pełną księgowość krok po kroku. Określimy również kto zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

    Co to jest pełna księgowość?

    Każdy przedsiębiorca jest prawnie zobowiązany do prowadzenie księgowości. Księgowość możemy rozróżnić na pełną i uproszczoną. Uproszczoną mogą stosować mikro i mali przedsiębiorcy, których przychód netto w poprzednim roku rozliczeniowym nie przekroczył limitu. Pełna rachunkowość dla spółki jest bardziej złożona i skomplikowana. Pełna księgowość to jednak idealne narzędzie efektywnego zarządzania firmą i sprawdzania kondycji finansowej. Dzięki stałemu monitorowaniu wpływów i kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa można dokonać bardzo dokładnej analizy finansowej. Kiedy pełna księgowość jest wymagana? Pełna rachunkowość wymagana jest w przypadku przekroczenia limitu pełnej księgowości lub w przypadku prowadzenia m.in. spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowej czy spółki komandytowo-akcyjnej.

    poznaj naszą ofertę
    skontaktuj się z nami

    Pełna księgowość – zasady

    Przepisy prawa podatkowego nakładają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości na:

    • osoby fizyczne (prowadzące działalność gospodarczą),
    • spółki cywilne osób fizycznych,
    • spółki jawne osób fizycznych,
    • spółki partnerskie.
    Obecnie limit pełnej księgowości wynosi ponad 8 500 000 zł

    Limit pełnej księgowości

    Zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy o PIT obowiązek prowadzenia pełnej księgowości mają m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa, których wartość przychodów w poprzednim roku wyniosła co najmniej równowartość kwoty 2.000.000 euro czyli ponad 8 500 000 zł. Przeliczenie wartości z euro na polską walutę odbywa się pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego zgodnie ze średni kursem ogłoszony przez Narodowy Bank Polski. Limit ten co jakiś czas ulega zwiększeniu (poprzednio limit wynosił 1 200 000 euro). Przedsiębiorstwa, które nie osiągnął limitu mogą korzystać zarówno z uproszczonej księgowości (np. z Księgi Przychodów i Rozchodów) lub dobrowolnie przejść na prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych.

    Prowadzenie pełnej księgowości

    Prowadzenie pełnej księgowości oznacza dla przedsiębiorcy większą ilość obowiązków. Po za prowadzeniem ksiąg rachunkowych spółek zgodnie z ustawą o rachunkowości zobowiązani jesteśmy również do przygotowywania corocznych sprawozdań finansowych ze swojej działalności. Konieczność szczegółowego dokumentowania każdej przepływającej złotówki może być kłopotliwe i wymagać znacznego nakładu pracy. Jednak plusem prowadzenia pełnej rachunkowości jest to, że doskonale znamy obraz finansowy naszej firmy, co pozwala na dokładne przeanalizowanie przepływu środków pieniężnych. Dzięki temu, możemy właściwie planować kolejne działania i inwestycje. Księgowość dla spółek, które planują inwestycje jest doskonałym rozwiązaniem – pozwala na dokładne przeanalizowanie sytuacji i podjęcia dalszych kroków inwestycyjnych.

    Prowadzenie ksiąg rachunkowych zobowiązuje do:

    • sporządzania sprawozdań finansowych,
    • tworzenia rachunków zysków i strat,
    • wykazu składników aktywów i pasywów,
    • prowadzenia ksiąg głównych,
    • prowadzenia ksiąg pomocniczych.

    Pełna rachunkowość w firmie

    Polski Instytut Księgowości zajmuje się prowadzeniem pełnej rachunkowości zarówno dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dla spółek cywilnych, spółek jawnych czy spółek partnerskich. Nasza oferta biura księgowego obejmuje kompleksowe rozwiązania dotyczące ewidencjonowania przychodów i wydatków (przygotowanie miesięcznych rozliczeń oraz deklaracji podatku CIT i VAT, sporządzanie ewidencji zakupów i sprzedaży VAT, sporządzanie bilansu oraz rachunku zysków i strat, prowadzenie ewidencji środków trwałych, sporządzanie deklaracji ZUS, doradztwo).

    Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
    Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość