• ul. Sienkiewicza 85/87
    90-057 Łódź
  • +48 731 278 082
    Zadzwoń
  • TaxCloud

    Biała lista podatników VAT – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

    Obowiązuje już od 1 września 2019, a od początku 2020 roku za nieprzestrzeganie ustaleń grożą nam także sankcje. To niewątpliwie temat, którego nie należy ignorować. Przekazujemy Wam zbiór najważniejszych informacji.

    Biała księga – co to jest?

    Biała Księga to elektroniczny wykaz podatników VAT. Zawiera m.in. informacje dotyczące terminów zarejestrowania/wyrejestrowania firmy oraz statusu podatnika VAT wraz z numerami rachunków (wyłącznie firmowych), na które należy dokonywać płatności za wystawiane przez nich faktury.

    Wspomniany wykaz prowadzony jest przez Szefa KAS (Krajowej Administracji Skarbowej). Dostępny jest na stronie https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka oraz z poziomu bazy CEIDG:

    Co zrobić jeśli moich danych nie ma na liście albo są nieaktualne?

    Dane do wykazu pobierane są z dostępnych rejestrów publicznych. Warto więc je sprawdzić, a w razie potrzeby wystąpić z wnioskiem o ich sprostowanie lub usunięcie. Jak to zrobić?

    • spółki zarejestrowane w KRS oraz spółki cywilne mogą złożyć wniosek o aktualizację bezpośrednio do urzędu skarbowego (NIP-8 i NIP-2),
    • przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – przez CEIDG.

    Jeśli Twojego rachunku nie ma na liście, upewnij się, że:

    1. jesteś podatnikiem VAT
    2. posiadasz rachunek firmowy
    3. zgłosiłeś swój rachunek firmowy do Urzędu Skarbowego
    4. bank przekazał numer Twojego rachunku do Systemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR)

    Jeżeli nie jesteś pewny, w jaki sposób sobie z tym poradzić, pamiętaj, że możesz liczyć na nasze wsparcie: https://pik-ksiegowosc.pl/kontakt/

    Biała księga – kiedy obowiązuje?

    Obowiązek weryfikacji rachunku bankowego ciąży na nas, gdy łącznie spełniamy poniższe warunki:

    • dostawca jest czynnym podatnikiem VAT,
    • wartość brutto transakcji wynosi co najmniej 15 tys. zł,
    • w danych kontrahenta wskazany został numer rachunku bankowego, a jako metodę płatności wybrano przelew.

    Jak sprawdzić czy dany rachunek widnieje na liście?

    Wchodzimy na stronę wyszukiwarki:

    Możemy uzyskać informacje wpisując numer rachunku, który chcemy zweryfikować (pole ‘Numer konta’) bądź poprzez bardziej ogólne wyszukiwanie: po NIPie, REGONie bądź fragmencie nazwy firmy czy nazwiska podmiotu (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą)

    Po wpisaniu niezbędnych informacji możemy także określić datę jako stan, na jaki chcemy uzyskać wyniki. Istnieje możliwość weryfikacji do 5 lat wstecz.

    System aktualizuje dane raz dziennie (w każdy dzień roboczy) dlatego najlepiej jest sprawdzać rachunek kontrahenta w dniu realizacji przelewu.

    W odpowiedzi otrzymamy potwierdzenie danych dotyczących wyszukiwanego podmiotu wraz z unikalnym identyfikatorem przypisanym do danego wyszukiwania.

    Ważne: jeśli dokonujesz płatności, a rachunek bankowy na liście, różni się od wskazanego na fakturze albo w ogóle tam nie widnieje – w pierwszej kolejności wyjaśnij to ze swoim kontrahentem.

    Sankcje

    Obowiązują od 1 stycznia 2020 roku.

    Jeśli dokonamy wpłaty, na rachunek bankowy, który nie widnieje na białej liście, a wysokość przelewu przekracza 15 tys. – nie będziemy mogli uznać kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT. Ponadto poniesiemy ryzyko odpowiedzialności solidarnej z kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli ten nie zapłaci należnego podatku VAT od transakcji.

    Istotne będzie czy rachunek bankowy był zarejestrowany w wykazie w dniu, w którym zleciliśmy przelew (a nie data obciążenia naszego rachunku)

    Jeżeli dokonamy płatności na rachunek bankowy, który nie został wskazany na białej liście należy zgłosić wpłatę w Urzędzie Skarbowym. Mamy na to 3 dni od realizacji takiej operacji.

    Unikniemy sankcji także w przypadku dokonania płatności z wykorzystaniem split-payment. Szczegółowe informacje na temat mechanizmu podzielonej płatności znajdziecie w naszym artykule na stronie.

    Plusy i minusy rozwiązania

    Niewątpliwą korzyścią jest oczywiście możliwość weryfikacji naszych kontrahentów.

    Z problemami mogą spotkać się za to najmniejsze przedsiębiorstwa. Chodzi o sytuację, kiedy korzystamy z tzw. zwolnienia podmiotowego (sytuacja, kiedy świadomie rezygnujemy ze statusu płatnika VAT, kiedy dochody naszej firmy nie przekraczają 200 tys. zł w skali roku). Wówczas nasz rachunek nie będzie pojawiał się w wynikach wyszukiwania, co może powodować utratę wiarygodności.

    Jak zarejestrować firmę przez internet

    W ostatnim artykule “O czym należy pamiętać zanim założy się firmęprzekazaliśmy Wam niezbędne minimum, które należy przyswoić jeszcze przed rejestracją swojej działalności. To od naszych świadomych decyzji zależy powodzenie naszego biznesu. Liczymy, że odrobiliście lekcje i jesteście gotowi do otwarcia własnej firmy. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić bez wychodzenia z domu.

    Niezbędne narzędzia

    Do rejestracji firmy online niezbędne będą:

    • posiadanie konta na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
    • Profil Zaufany bądź podpis kwalifikowany
    • adres e-mail

    Z adresem mailowym nie powinno być problemu.

    Mała podpowiedź dla osób, które nie posiadają konta w serwisie CEIDG – aby się zarejestrować należy wybrać opcję “Zaloguj”: 

    a dopiero później z menu po lewej stronie “Załóż nowe konto”. O tym jak poradzić sobie z Profilem Zaufanym pisaliśmy w artykule Jak założyć Profil Zaufany przez internet”

    Rejestracja firmy krok po kroku

    Rejestrację naszej firmy zaczniemy od wypełnienia wniosku CEIDG-1. W tym celu należy zalogować się do konta na stronie CEIDG. Następnie z menu po lewej stronie wybieramy “Załóż działalność gospodarczą”:

     

    Kliknięcie w tę opcję przeniesie nas do widoku z zaznaczonymi polami odnoszącymi się do sposobu przygotowania wniosku. Zobaczymy:

    • Wstępne przygotowanie danych -> Nowy wniosek
    • Sposób przygotowania wniosku -> Przygotuj wniosek wypełniając formularz (możliwość dołączenia dodatkowych zgłoszeń do ZUS)
    • Dodatkowe opcje -> brak

    Pozostawiamy te opcje bez zmian. Przepisujemy kod z obrazka, w potwierdzeniu, że nie jesteśmy robotem i wybieramy “Dalej”.

    Następuje przeniesienie do wniosku CEIDG-1. Wypełniamy oznaczone pola:

    Przed wysłaniem wniosku system sprawdzi jeszcze poprawność wypełnionego przez nas dokumentu. W razie jakiejś pomyłki bądź pominięcia wymaganego pola, otrzymamy stosowny komunikat.

    Jeżeli zaznaczyliśmy w formularzu informację o braku numerów NIP i REGON, zostaną nam one nadane automatycznie bez żadnych dodatkowych formalności (otrzymamy je mailem).

    Jeżeli przy okazji wypełniania wniosku CEIDG-1 nie załączyliśmy formularzy dotyczących ZUSu (pole numer 12) będziemy musieli uzupełnić to w ciągu 7 dni od terminu określającego rozpoczęcie naszej działalności. Można to będzie zrobić przez portal pue zus.

    Przy okazji wypełniania wniosku CEIDG-1 możemy także od razu zgłosić się jako podatnik VAT. Aby stało się to jednak możliwe, musimy posiadać już swój NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Wystarczy wówczas dołączyć do wniosku formularz VAT-R. Po wypełnieniu wniosku i dołączeniu do niego wszystkich niezbędnych formularzy, wystarczy już się tylko zidentyfikować naszym Profilem Zaufanym bądź podpisem kwalifikowanym.

    Wybieramy opcję “Podpisz i wyślij wniosek” i postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami (w zależności od wybranego sposobu identyfikacji), Informacja potwierdzająca dostarczenie wniosku tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) zostanie wysłana na nasz adres mailowy.

    Jeżeli czujesz się niepewnie wśród tych wszystkich wniosków i formularzy, skontaktuj się z nami. Możesz liczyć na rzetelną i fachową pomoc naszych doświadczonych doradców i księgowych. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności związane z rejestracją firmy: https://pik-ksiegowosc.pl/kontakt/

    O czym należy pamiętać zanim założy się firmę

    Procedury zakładania firmy są dziś bardzo uproszczone. Właściwie już w ciągu jednego dnia możemy stać się przedsiębiorcą. Okazuje się jednak, że największy wysiłek należy włożyć chwilę przed – w czasie zbierania informacji, które istotnie mogą wpływać na funkcjonowanie naszego biznesu. Warto dobrze przyłożyć się do tego zadania. Poniżej przedstawiamy zbiór najważniejszych zagadnień, o których nie należy zapominać.

    Polska Klasyfikacja Działalności

    Kiedy zdecydujemy się na prowadzenie własnego biznesu, niezależnie od tego w jakim charakterze ma on być wykonywany, z pewnością znajdziemy dopasowany do niego kod pkd. Jest to skrót oznaczający Polską Klasyfikację Działalności. Podlega mu każdy przedsiębiorca. Pamiętaj, aby jak najdokładniej dopasować właściwy symbol do charakteru Twojej działalności. Może się bowiem okazać, że do danego pkd przypisane są dodatkowe wymogi, np. obowiązkowy vat, wymagana koncesja czy zgoda sanepidu. Możemy przypisać sobie dowolną liczbę kodów ale do rejestracji firmy wymagany jest przynajmniej jeden. Pełną listę kodów znajdziesz na stronie: http://www.pkd.com.pl/wyszukiwarka/lista_pkd 

    Płatnik VAT

    Część z nas będzie do tego zmuszona, a część będzie mogła z tego skorzystać. Mowa o rejestracji jako płatnik VAT. Istnieje katalog czynności zwolnionych z podatku VAT (np. usługi prawnicze) oraz usług, które bezwzględnie mu podlegają (np. doradztwo). Obowiązują też różne stawki podatku.

    Status płatnika VAT wiąże się z koniecznością wystawiania faktur VAT, a także składania deklaracji VAT w urzędzie (w zależności od wybranej opcji: raz na miesiąc bądź raz na kwartał)

    Dobrze jest jednak spojrzeć na to zagadnienie nie tylko pod kątem obowiązku, ale także oczekiwań ze strony naszych przyszłych kontrahentów. Wiele firm liczy bowiem na szansę wrzucenie rozliczeń w koszty prowadzonej przez siebie działalności – a taką możliwość daje im właśnie faktura VAT.

    Aktualnych informacji na temat VATu możecie szukać na stronie: https://www.podatki.gov.pl/vat/ . Jest on niezwykle dynamiczny, bowiem regularnie wprowadzane są tu jakieś zmiany.

    Koncesja i pozwolenia

    Może się okazać, że biznes, na który się zdecydowaliśmy wymaga od nas zdobycia jakiś dodatkowych pozwoleń. Jeżeli tak jest, będziemy musieli zatroszczyć się o to jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dotyczy to np. sprzedaży alkoholu, prowadzenia kantoru, zakładu fryzjerskiego czy działalności gastronomicznej. Oczywiście lista branż i usług jest znacznie dłuższa dlatego warto zapoznać się z informacjami na stronach CEIDG (https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ ) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej (https://gis.gov.pl )

    Kasa fiskalna 

    W zależności od wybranej branży, oferowanych przez nas usług, a także określonych limitów sprzedaży (przekroczenie 20 000 zł osiąganych obrotów), może się okazać, że będziemy musieli zastosować w swoim biznesie także kasy fiskalne. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu, a także przestrzeganiem określonych wymogów.

    BHP

    Jeżeli już na etapie planowania swojego biznesu widzisz, że nie powiedzie się on bez wsparcia ze strony zatrudnionych pracowników, zapoznaj się z wymogami bhp (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy). Stając się pracodawcą, zobowiązany będziesz do przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy – a to dość obszerna lektura… w dodatku obowiązkowa.

    ZUS

    Prowadzenie własnego biznesu to także koszty, które będziemy musieli ponosić. Niestety dotyczy to również sytuacji, kiedy w danym miesiącu nie uda nam się zarobić ani grosza. Tak się dzieje w przypadku rozliczeń z ZUSem (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Tu nie ma wyjątków – każda osoba prowadzącą działalność musi odprowadzać składki.

    Jeżeli rejestrujesz swoją działalność gospodarczą po raz pierwszy bądź wznawiasz ją po dłuższej nieobecności na rynku, możesz liczyć na preferencyjne warunki – i to przez pełne dwa lata. Ważne: zawieszenie działalności nie przerywa okresu obowiązywania preferencyjnego ZUSu. Oczywiście niezależnie od przysługujących ulg, możemy dokonywać wpłat według ogólnie przyjętych stawek. Daje nam to szansę na otrzymanie wyższej emerytury w przyszłości. Możemy także zdecydować czy chcemy opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Kwestia wyboru: oszczędzamy około 75 zł miesięcznie albo otrzymujemy prawo do zasiłku macierzyńskiego i świadczeń na wypadek choroby.

    Forma opodatkowania

    Kolejne źródło, do którego będą uciekały nasze pieniądze to Urząd Skarbowy. Warto dokładnie przeanalizować dostępne formy opodatkowania, żeby wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

    W zależności od charakteru naszego biznesu, będziemy mogli wybrać jedną z trzech opcji:

    1. od dochodu – podatek płacony od różnicy między uzyskanym przychodem, a kosztami jego uzyskania. W tym przypadku możemy rozliczać się według jednego z dwóch podziałów:
    • na zasadach ogólnych – obowiązują tu dwie stawki: 17% dla dochodu do kwoty 85 528 zł oraz 32% dla wartości powyżej określonej stawki. Jest to opcja domyślna, która automatycznie zostanie wybrana, jeśli nie dokonamy żadnego wyboru. Możemy oczywiście dokonać zmiany. Będzie to jednak możliwe dopiero w następnym roku podatkowym. Rozliczenie na zasadach ogólnych daje nam możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Minusem może być konieczność wsparcia ze strony biura księgowego – wymagane jest tu bowiem prowadzenie ksiąg rachunkowych bądź księgi przychodów i rozchodów.
    • podatek liniowy – obowiązuje tu jedna stawka: 19% i nie daje możliwości korzystania z ulg i rozliczeń. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które spodziewają się wysokich dochodów.
    1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku podatek płacony jest od przychodu. Dostępny jest tylko dla wybranych działalności. W zależności od obszaru działania, obowiązywać będą inne stawki (mowa o wartościach: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12,5%, 17%, 20%). Ryczałt pozwala nam na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów (bez wykazywania kosztów) ale nie będziemy mogli skorzystać z żadnej ulgi ani rozliczeń
    2. karta podatkowa – w tym przypadku wartość przychodów i kosztów nie będą miały najmniejszego znaczenia. Podatek ustalany jest tu bowiem indywidualnie przez naczelnika Urzędu Skarbowego jako kwota ryczałtu. Można spróbować wynegocjować dla siebie atrakcyjniejszą stawkę. Niestety jest też poważny minus tego rozwiązania. Będziemy zmuszeni do uiszczania płatności także w okresie, w którym nie uda nam się osiągnąć zysków. Nie przysługują tu też żadne ulgi ani odliczenia.

    Konto firmowe

    Przed rozpoczęciem własnej działalności warto też dokładnie przeanalizować oferty banków – zgadza się, posiadanie firmowego konta jest obowiązkowe. Wynika to m.in. z wprowadzonego od listopada 2019 split-paymentu. O tym co to jest, jak to działa i jak się do tego przygotować pisaliśmy w artykule “Split Payment – zbiór najważniejszych informacji”. Na rynku istnieje sporo ofert, które przy minimalnym wysiłku, pozwolą nam uniknąć dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem firmowego konta.

    Nazwa firmy

    Ostatnie ale również bardzo istotne – nazwa firmy. Powinna być dobrze przemyślana – najlepiej, żeby kojarzyła się z profilem naszej działalności i dawała się łatwo zapamiętać. Nie ograniczają nas żadne wymogi prawne. Wyjątek stanowi tylko jednoosobowa działalność gospodarcza. Decydując się na taką formę prawną naszej firmy, będziemy musieli w jej nazwie zamieścić także swoje imię i nazwisko.

     

    Powyższe informacje mogą okazać się przytłaczające. Jedno jest pewne – do prowadzenia własnego biznesu po prostu trzeba się dobrze przygotować. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych usług. Znajdziecie tam również wsparcie przy zakładaniu firmy: https://pik-ksiegowosc.pl/#nasze-uslugi. Zapraszamy.

    Cyfryzacja polskiej gospodarki cz. 3. – jpk_vdek

    No właśnie… brzmi dosyć tajemniczo, może nawet egzotycznie. Ma też krótszą nazwę  – JPK_V7. Co to takiego, kogo dotyczy i po co to całe zamieszanie? Tego i jeszcze więcej dowiecie się z lektury poniższego artykułu.

    Co to jest JPK_VDEK?

    To rozwiązanie, które daje szansę na zredukowanie podwójnego obowiązku, składania do Urzędu Skarbowego dwóch różnych informacji w zakresie tego samego podatku. W zapisie matematycznym wygląda to tak:

    JPK_VAT + VAT-7 (albo VAT-K) = JPK_VDEK

    Oznacza to nie mniej, nie więcej tyle, że JPK_VDEK obejmuje zarówno informacje o zakupie-sprzedaży, która wynika z ewidencji VAT, jak i deklarację VAT.

    Ale to nie jest równanie kompletne. Na prawdziwy JPK_VDEK składają się jeszcze dodatkowe elementy, które obejmuje on w swoim raporcie. Są to m.in. typ dokumentu zakupu-sprzedaży czy kod grupy towarów i usług. W Rozporządzeniu wymienionych zostało aż 13 liczbowych znaczników dla poszczególnych rodzajów usług: 10 dla sprzedaży towarów i 3 dla sprzedaży usług. 

    Dodatkowe oznaczenia będą musiałby być także przyporządkowane dla sprzedaży wysyłkowej, usług elektronicznych oraz turystycznych.

    Inne oznaczenia obowiązywać będą dla importu i transakcji wewnątrzwspólnotowych, a jeszcze inne dla niektórych dokumentów – mowa tu m.in. o dokumentach wewnętrznych, raportach z kas fiskalnych czy faktur wystawionych na podstawie paragonów.

    Jest jeden wyjątek – JPK_VDEK nie będzie dotyczyć skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem, czyli VAT-12, a także VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14. Do wskazanej grupy będą mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy.

    Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane.

    Dla pełnego uporządkowania zachęcamy do zapoznania się z pełną listą wraz z odpowiadającymi im kodami – dostępna jest m.in. na stronie. A dla osób ceniących czas i wygodę, zachęcamy do kontaktu z nami.

    Co to oznacza dla przedsiębiorców i księgowych?

    Jak przy każdej nowości, musimy na początku włożyć nieco więcej wysiłku, żeby przyswoić nowe zmiany i oduczyć się starych nawyków.

    Ponieważ ewidencja zawiera dodatkowe elementy, będziemy musieli uzupełniać nieco więcej informacji. Co musimy oznaczać?

    • sprzedaż towarów zaliczanych do grupy zwiększonego ryzyka wyłudzeniami VAT
    • faktury objęte split-paymentem (o mechanizmie podzielonej płatności możecie przeczytać w artykule)
    • zakupy określonymi typami dokumentów

    Wprowadzenie JPK_VDEK powoduje konieczność wysyłania raportów raz w miesiącu (do 25. dnia miesiąca), w dodatku wyłącznie w wersji elektronicznej. Jeżeli 25. wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas można go wysłać do pierwszego dnia roboczego.

    Plik JPK będzie można składać w jednym z dwóch wariantów:

    • JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie
    • JPK_V7K – dla rozliczających się kwartalnie

    JPK_VDEK będzie dokumentem zamieszczonym na platformie ePUAP. Będzie można go podpisać profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi.

    Oczywiście będziemy mieli możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

    Przedsiębiorcy i/lub ich księgowi, którzy do tej pory dokonywali rozliczeń kwartalnych, będą musieli dostarczać plik za każdy miesiąc z osobna. W praktyce, dokument przesłany w pierwszym i drugim miesiącu będzie zawierał dane znajdujące się w rejestrach VAT (część rozliczeniowa odpowiadająca VAT będzie pusta). Dopiero w trzecim miesiącu zostanie dołączona część odpowiadająca obecnej deklaracji VAT-7K.

    Od kiedy obowiązuje?

    Rozwiązanie to obowiązuje dla dużych firm już od kwietnia tego roku.

    Małe firmy mają nieco więcej czasu. Te jeszcze przez chwilę będą miały szansę podglądać większych w boju, żeby dołączyć do nich od 01/07/2020. Będą mogły oczywiście przyłączyć się wcześniej – już od pierwszych chwil obowiązywania przepisów. Decydując się na ten krok, należy jednak pamiętać, że odwrotu nie będzie…

    Dlaczego lepiej orientować się w temacie? 

    Ministerstwo nałożyło sankcje za nieprzestrzeganie nowych zaleceń. Za każdy błąd w przesłanej ewidencji, ciąży na nas kara pieniężna w wysokości 500zł. Na szczęście nie są aż tak surowi i dają nam szansę na korektę lub złożenie wyjaśnień. Wystarczy tylko nie ociągać się zbyt długo – mamy na to 14 dni.

    Jeśli jesteście ciekawi, o jakie błędy chodzi, niestety zostawimy Was w błogiej nieświadomości – w przepisach dot. JPK_VDEK zabrakło tej definicji…

    Jak się przygotować do zmian?

    Zaczynając od najtrudniejszego – sugerujemy pełną koncentrację na wdrożeniu właściwych funkcjonalności w systemach finansowo-księgowych. To najsłabszy punkt tego rozwiązania, zatem dobre przygotowanie daje nam już ponad połowę sukcesu.

    Później pozostaje już tylko oswojenie się z zakresem przekazywanych informacji i ustalenie sprawnej kontroli poprawności, żeby zdążyć wyłapać i skorygować ewentualne błędy, zanim zostaną nam one wytknięte… z odpowiednio wysokim rachunkiem. 

    Plusy i minusy rozwiązania

    Ma to oczywiście służyć weryfikacji nadużyć podatkowych. To kolejny pomysł Ministerstwa Finansów na walkę z “luką podatkową”, Teraz w łatwy i wygodny sposób będą mogli analizować wszystkie informacje o naszych transakcjach i kontrahentach.

    Tym razem nie powinno jednak nam to tak bardzo przeszkadzać – ubędzie nam bowiem trochę obowiązków.

    Największym utrudnieniem są tutaj regulacje techniczne. Te długo nie mogły nabrać właściwego kształtu i stawały się głównym powodem do tak częstych zmian w propozycjach terminów określających start wejścia zmian w życie. Niestety ciągle brakuje ostatecznej wersji struktury. Być może w najbliższym czasie sytuacja zmieni się na korzyść.

    W dalszym ciągu trwają testy wysyłania i odbierania plików w nowej formule. 

    Środowisko testowe dostępne jest na stronie: https://test-e-dokumenty.mf.gov.pl – należy tylko pamiętać, żeby przesyłane dane były fikcyjne.

    Mamy możliwość sprawdzenia wszystkich plików JPK oraz autoryzacji podpisem zaufanym i certyfikatem kwalifikowanym. Ostatnie dot. wyłącznie sposobu działania; nie sprawdzimy ważności certyfikatów. Inne ograniczenia to: 

    • brak weryfikacji pełnomocnictw,
    • JPKi nie będą mogły być podpisane danymi autoryzacyjnymi,
    • nie otrzymamy podpisu na Urzędowym Poświadczeniu Odbioru (UPO)

    Zatem testujmy i sprawdzajmy – data obowiązywania zmian zbliża się coraz większymi krokami.

    Zachęcamy także do zapoznania się z pełną treścią Rozporządzenia wprowadzającego oznaczenia transakcji w nowym pliku. Materiał dostępny jest na stronie głównej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pod adresem.

     

    Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
    Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość