• ul. Sienkiewicza 85/87
    90-057 Łódź
  • +48 731 278 082
    Zadzwoń
  • TaxCloud

    Jak zawiesić działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu

    Okazuje się, że mimo udzielanego przez Rząd wsparcia, część przedsiębiorców zdecydowała się na zawieszenie działalności, uznając ten sposób za najlepsze dla siebie rozwiązanie. Osoby, które wciąż wahają się co zrobić, zapraszamy do kontaktu – pomożemy przetrwać Twojej firmie.

    O czym należy pamiętać zanim przystąpimy do zawieszenia działalności?

    Działalność gospodarczą można zawiesić w każdym momencie, niezależnie od powodu, który spowodował podjęcie takiej decyzji.

    Zgłoszenie zawieszenia firmy wymaga jednak rozwiązania wszystkich umów o pracę. Jeśli zatrudniasz pracowników na umowę o pracę, będziesz musiał w pierwszej kolejności zakończyć z nimi współpracę… albo rozważyć zmianę formy prawnej. Powyższe nie dotyczy bowiem umów cywilnoprawnych (np. zlecenie bądź o dzieło). Jeśli zatrudniasz pracowników, którzy przebywają obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, również nie będzie problemu z zawieszeniem.

    Jeśli prowadzisz firmę w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej – zawieszenie działalności będzie możliwe wyłącznie za zgodą wspólników… oni również będą musieli zawiesić swoje działalności.

    Działalność można zawiesić na minimum 30 dni lub na 2 lata. To Ty decydujesz ile potrzebujesz czasu, żeby wrócić do prowadzenia biznesu. Jeżeli w ciągu 2 lat nie wznowisz swojej działalności, zostanie ona automatycznie zamknięta.

    Jak zawiesić firmę?

    Aby zawieszenie działalności gospodarczej przez internet było w ogóle możliwe musimy posiadać Profil Zaufany. Dla osób, które jeszcze go nie posiadają, zapraszamy do lektury naszego artykułu “Jak założyć Profil Zaufany przez internet

    Poniżej przedstawiamy instrukcję, co należy wykonać krok po kroku:

    Wejdź na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) i zaloguj się do serwisu za pomocą Profilu Zaufanego.

    Z menu po lewej stronie wybierz “Login.gov.pl”

    a następnie, jako opcję logowania “Profil Zaufany”:

    i ikonę swojego banku, aby potwierdzić swoją tożsamość:

    Po zalogowaniu do swojego konta na CEIDG już z poziomu głównego widoku będziesz miał dwa menu, z których możliwe będzie zawieszenie działalności. Po lewej stronie:

    bądź z dolnego:

    Niezależnie, z której opcji skorzystamy, nastąpi przeniesienie do widoku:

    Po kliknięciu w “Dalej” zostaniemy skierowani już bezpośrednio na wniosek, który należy wypełnić:

     

    Po uzupełnieniu danych klikamy w “Dalej”.

    Pojawi się okno z informacją o weryfikacji wniosku, a następnie strona weryfikacji przed podpisem. Wystarczy kliknąć w zielony przycisk “Podpisz i wyślij wniosek”. Spowoduje to ponowne przeniesienie na stronę Profilu Zaufanego – logujemy się do swojego banku i potwierdzamy swoją tożsamość. Po wykonaniu tej czynności kończy się także cała procedura – właśnie zawiesiłeś swoją działaność.

     

    Zawiesiłem działalność gospodarczą – co dalej?

    Pamiętaj, zawieszenie działalności nie jest procesem nieodwracalnym – w każdej chwili możesz reaktywować swoją firmę. Zawieszając działalność jesteśmy zwolnieni ze składek ZUS i podatków dochodowych. Wyjątkiem jest oczywiście ubezpieczenie zdrowotne – tu mamy pełną dowolność. Jeżeli jednak zdecydujemy się nie wpłacać składek, w ciągu 30 dni stracimy także możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia.

    Nie wpłacamy zaliczek, ryczałtu ani karty podatkowej. Nie mamy też możliwości osiągania przychodów. Możemy oczywiście przyjmować należności za sprzedany towar/usługi sprzed dnia zawieszenia działalności, czy nawet sprzedawać majątek należący do firmy. Nie można jednak wystawiać faktur. Jeśli mamy jakieś zobowiązania, których nie zdążyliśmy/byliśmy w stanie uregulować w czasie prowadzenia firmy, musimy je uregulować. Trzeba także liczyć się z tym, że ciążące na nas zobowiązania, takie jak raty kredytów, opłaty za usługi księgowej w dalszym ciągu pozostają w naszych stałych płatnościach.

    Jest jednak też dobra wiadomość. Możemy pobierać zaliczki na poczet usług, które wykonamy już po odwieszeniu działalności. Zatem zbierajmy zlecenia – dzięki temu mamy szansę szybciej wrócić do właściwego rytmu.

    A w prowadzeniu księgowości pomożemy my – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

    Jak założyć Profil Zaufany przez internet

    W ostatnim czasie bardzo ułatwia nam życie. Pozwala na załatwienie wielu urzędowych spraw, znacznie skracając przy tym czas oczekiwania na wynik swoich działań. Ponieważ w dalszym ciągu “trzymani” jesteśmy w izolacji domowej, dziś podzielimy się z Wami sposobem na założenie Profilu Zaufanego przez internet.

    Profil Zaufany – co to jest?

    Profil Zaufany to pewnego rodzaju środek identyfikacji elektronicznej. Zawiera zestaw danych (imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL), które jednoznacznie identyfikują swojego posiadacza. Dzięki temu łatwo potwierdzimy swoją tożsamość, co pozwoli nam m.in. na złożenie wniosków (np. w ZUSie, czy na CEIDG) sprawdzenie punktów karnych czy danych medycznych na IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Jest więc bardzo wygodnym narzędziem, które (szczególnie dziś) naprawdę warto mieć. 

    Jak założyć Profil Zaufany?

    Dziś skupimy się wyłącznie na możliwościach, jakie daje nam internet. Istnieją na to aż trzy ścieżki:

    • przez konto bankowe
    • kwalifikowany podpis elektroniczny
    • nowy dowód osobisty

    Rejestracja przez konto bankowe

    Zaczynamy od najłatwiejszej i najwygodniejszej opcji, czyli rejestrację przez konto bankowe. 

    Wejdź na stronę https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp, a następnie wybierz ikonę swojego banku:

     

    Dalej – wystarczy zalogować się do swojego banku i postępować według przygotowanych instrukcji. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się także na stronach internetowych poszczególnych banków. W razie trudności możesz także skontaktować się bezpośrednio z infolinią swojego banku. Całość powinna zająć dosłownie kilka minut. To dlatego, że dane zostały już uwierzytelnione przy zakładaniu konta.

    Jeśli Twojego banku nie ma na liście masz jeszcze dwie opcje.

    Rejestracja przez kwalifikowany podpis elektroniczny

    Możesz skorzystać także z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Aby stało się to możliwe niezbędne będzie najpierw zainstalowanie oprogramowania PZ Singer właściwego do systemu, na którym pracujesz: Windows 32-bit 64-bit, Mac, Linux

    Następnie zarejestruj się na stronie Profilu Zaufanego:

    Po kliknięciu w “Zarejestruj się” zobaczysz 3 możliwości – wybierz “Formularz online”:

    Po uzupełnieniu wymaganych danych (oznaczone czerwonymi gwiazdkami):

    zatwierdź swoje działania klikając w przycisk “Zarejestruj się”

    W następnym kroku wyświetli Ci się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego, który zostanie wysłany smsem na wskazany przez Ciebie numer telefonu komórkowego. Po wykonaniu tej czynności otrzymasz komunikat informujący o pomyślnym założeniu Profilu Zaufanego. Aby można było wykorzystywać go do załatwiania spraw urzędowych konieczne będzie jeszcze jego potwierdzenie. Dostępne będą dwie opcje: “Wyświetl listę punktów potwierdzających” oraz “ Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym” Wybieramy opcję drugą, czyli potwierdzenie certyfikatem kwalifikowanym. Należy otworzyć pobraną na początku aplikację PZ Signer i kliknąć w “Rozpocznij proces podpisu”. Następnie kliknij w “Przejdź do podpisu” (jest to krok 4 w aplikacji) 

    Czekamy chwilę aż pojawi nam się opcja wyboru certyfikatu kwalifikowanego. Wybierz właściwy, a następnie kliknij w “Podpisz dokument”. Pojawi się nowe okno informujące o konieczności wpisania PINu.  Należy potwierdzić wykonanie wcześniejszych kroków w aplikacji PZ Signer. Wrócimy wówczas do przeglądarki, gdzie wystarczy już tylko kliknąć w “Potwierdź wykonanie kroków”… i gotowe.

    Rejestracja przez nowy dowód osobisty

    Jeśli posiadasz nowy dowód osobisty (z warstwą elektroniczną) możesz przy próbie potwierdzenia swojej tożsamości wybrać opcję ‘e-dowód’. System krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces. Co ważne – opcja ta wymaga również posiadania czytnika NFC, który umożliwi połączenie Twojego dowodu z komputerem oraz specjalnego oprogramowania, który znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dla Waszej wygody podajemy także link. Profil Zaufany może bezpłatnie założyć każdy, kto posiada numer PESEL. Wyjątkiem są tylko osoby ubezwłasnowolnione oraz dzieci poniżej 13 roku życia.  Nasz profil będzie ważny przez 3 lata od momentu jego aktywacji. Po tym czasie będzie można przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata. 

    W razie jakichkolwiek trudności skontaktuj się z nami – w wielu tematach księgowych możemy wyręczyć Cię całkowicie.

    Tarcza antykryzysowa (cz. 2) – bezpieczeństwo pracowników

    Zapisy tarczy antykryzysowej uwzględniają także propozycje ochrony dla pracowników. Czego możemy się spodziewać i na co możemy liczy? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.

    Dopłaty dla pracowników

    Zaczniemy od dobrej wiadomości dla wszystkich pracowników, którzy stresują się obniżonym przez szefa wymiarem czasu pracy, a co za tym idzie – niższym wynagrodzeniem. Na początek: gratulujemy – fakt, że udało Ci się uniknąć utraty pracy już można uznać za powodzenie. Docierają do nas bowiem informacje, że do końca roku może stracić pracę aż milion pracowników (to oczywiście czarny scenariusz). Ale wracając do tematu. Ze względu na przestój ekonomiczny (odczuwalny spadek obrotów o co najmniej 15%), pracodawca może obniżyć wynagrodzenie i wymiar czasu pracy.

    Nie ma pełnej dowolności w wyborze opcji. Są tylko dwie możliwości:

    • jeśli firma, mimo zauważalnych strat nadal prowadzi swoją działalność – w tym przypadku istnieje możliwość obniżenia czasu pracy i wynagrodzenia o 20 %. 
    • firma zaprzestała prowadzenia działalności – jeżeli w takiej sytuacji, pracodawca zdecyduje się nie zwalniać pracowników, może obniżyć ich pensje o 50% 

    W powyższych przypadkach otrzymacie jednak dopłatę z Rządu, która złagodzi Waszą stratę. Państwo dopłaca połowę obniżonej pensji (maksymalnie około 2500 zł) z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Oznacza to, że na Twoje wynagrodzenie złożą się po połowie szef i Rząd (pensja nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie, czyli 2600 zł)

    Niestety nie wszyscy mogą na to liczyć. Wspomniana dopłata nie może być wyższa niż 40% średniego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym kwartale 2020 roku. Oficjalne informacje w tej sprawie GUS publikował zazwyczaj w połowie maja… stąd obawa, że wspomniane dopłaty pojawią się z opóźnieniem.

    Pracownik nie może też zarabiać więcej niż 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – obecnie jest to kwota 10 454 zł.

    Dofinansowanie ma przysługiwać przez 3 miesiące, choć istnieje możliwość wydłużenia tego okresu w razie stwierdzenia takiej potrzeby. 

    Co zrobić aby otrzymać dopłatę?

    Aby otrzymać takie wsparcie pracodawca musi złożyć wniosek do dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy (najlepiej w formie elektronicznej) 

    Jest jeszcze jeden wymóg. Powyższe będzie możliwe jeśli pracownik objęty jest układem zbiorowym lub porozumieniem ze związkami zawodowymi. Nie można bowiem obniżyć pensji bez zgody pracownika. Przy zgodzie indywidualnej konieczne będzie podpisanie aneksu do umowy za porozumieniem stron. W przypadku braku zgody… właściwie pozostanie już tylko przyjęcie wypowiedzenia. Raczej nie ma innej opcji na przetrwanie tego kryzysu.

    Do tej pory złożono już ponad 5000 wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

    Sprawdź jak możemy Ci pomóc
    skontaktuj się z nami

    Świadczenia dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne

    Jeśli jesteś zatrudniony na umowę zlecenie lub o dzieło, możesz także liczyć na jednorazowe świadczenie w wysokości około 2080 zł.

    Zasiłek postojowy, bo o nim mowa stanowi wartość netto. Nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu. 

    ZUS realizuje wypłaty na wskazane we wniosku konto bankowe. Co ważne – wniosek musi zostać złożony przez Twojego zleceniodawcę. Będzie więc trzeba zwrócić się w tej sprawie do swojego przełożonego. Jeśli wykonujesz kilka umów cywilnoprawnych, każdy zleceniodawca składa odrębny wniosek. Po Twojej stronie leży natomiast złożenie Oświadczenia, w którym potwierdzisz, że nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu oraz uwzględnisz kwotę przychodów z innych umów. Będzie trzeba także dołączyć kopie umowy cywilnoprawnej.

    Wniosek można złożyć online, wysłać pocztą lub wrzucić do skrzynki na dokumenty w odpowiedniej placówce ZUS.

    Mogą ubiegać się o niego osoby, które zawarły umowę przed 1 lutego 2020 roku o ile nie wykonują umowy (w całości lub części) z powodu przestoju, a wartość przychodu za poprzedni miesiąc nie przekroczyła 15 681 zł (czyli 300% przeciętnego wynagrodzenia). 

    Jeśli wykonujesz kilka umów cywilnoprawnych, a łączne przychody za miesiąc poprzedzający ten, w którym składasz wniosek wynoszą do 1299,99 zł (czyli mniej niż 50% minimalnego wynagrodzenia) – otrzymasz świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

    Zasiłki dla pracowników

    Jeżeli posiadasz dziecko poniżej 12 roku życia lub opiekujesz się osobą z niepełnosprawnością, możesz skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Z powodu wprowadzonych obostrzeń żłobki, przedszkola i szkoły zostały zamknięte do odwołania… jest to zatem bardzo potrzebne rozwiązanie.

    Rodzice, którzy skorzystali wcześniej z takiego zasiłku będą musieli ubiegać się o wydłużenie tego okresu o kolejne 14 dni.

    Co ważne: zasiłek ten nie wliczy się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego działającego na ogólnych zasadach.

    Aby skorzystać z takiego wsparcia, musisz złożyć stosowne oświadczenie bezpośrednio u swojego pracodawcy. Ten składa wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

    Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej ZUS.

    Zasiłek wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki. Otrzymujemy wówczas 80% wynagrodzenia.

    Mogą z niego skorzystać oboje z rodziców. Zasiłek otrzyma ten z rodziców, który wystąpi o opiekę w danym czasie. 

    Zasiłek nie zostanie przyznany, jeżeli jeden z rodziców może zapewnić dziecku opiekę. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy np. korzysta z urlopu bądź jest bezrobotny.

    Przedłużenie legalnego pobytu

    Tarcza antykryzysowa uwzględniona także w swoich zapisach założenia dotyczące obcokrajowców. Mają obowiązywać jeszcze 30 dni po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego.

    Przede wszystkim wydłużono terminy wiz pobytowych i zezwoleń na pracę oraz czas na składanie wniosków o legalizację pobytu i opuszczenia terytorium Polski czy dobrowolnym powrotem do kraju.

    Spowodowane to było koniecznością czasowego zawieszenia bezpośredniej obsługi w Urzędach.

    Obcokrajowcy mogą zatem posługiwać się “przeterminowanymi” dokumentami do czasu, aż możliwe będzie wydanie nowych. Dotyczy to oczywiście tylko tych sytuacji, w których termin ważności dokumentu minął w okresie trwania stanu zagrożenia epidemicznego (czyli od dnia 14 marca 2020). Przedłużenie legalności dokumentów następuje automatycznie. Ani cudzoziemcy ani ich pracodawcy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań z tym związanych.

    Drodzy pracodawcy. Musicie pamiętać, że we wspomnianym czasie nie można zmieniać określonych do tej pory warunków pracy. Szczególnie skracać jej wymiar czy wysokość określonego wcześniej wynagrodzenia. Nie zmieniają się także zasady postępowania w przypadku chęci zatrudnienia nowego pracownika-cudzoziemca.

    Ważne: Przepisy te dotyczą tylko legalnego pobytu i pracy w Polsce. W przypadku upływu ważności dokumentów, nie będzie można podróżować po innych krajach Unii Europejskiej.

    Zmiana terminu dla PIT

    W związku z obecną sytuacją wydłużono także termin składania deklaracji i płatności podatku. Mamy na to czas do końca maja (a nie jak do tej pory do końca kwietnia)

    W zasadzie nie jest to nowy termin, tylko akceptacja opóźnienia w danym czasie. Musimy liczyć się z tym, że wypełniając PIT po 30 kwietnia możemy nie mieć możliwości wyboru organizacji, na którą chcemy przekazać swój 1% podatku.

    Tu także istotna uwaga dla pracodawców – wszelkie zaliczki pobrane z wynagrodzeń za marzec i kwiecień podlegają wpłacie do końca maja 2020.

    Drodzy czytelnicy – dajcie znać, jeśli któryś z tematów szczególnie Was zainteresował. Zachęcamy także do śledzenia naszego bloga. Na bieżąco aktualizujemy najbardziej interesujące Was treści.

    Jeżeli prowadzicie działalność i gubicie się już w tych wszystkich ustaleniach, działaniach, terminach – możemy Was w tym wyręczyć. Zapraszamy do kontaktu.

    Nadpłata i zaległość na koncie ZUS

    W trosce o dobro każdego przedsiębiorcy na bieżąco przekazujemy Wam najważniejsze informacje. Rozumiemy, jak ważny jest dla Was temat związany z tarczą antykryzysową dlatego staramy się odpowiadać na wszystkie Wasze wątpliwości. Dotarły do nas sygnały, że przedsiębiorcy, którzy posiadają na swoim koncie ZUS nadpłatę mogą otrzymać tylko częściowe umorzenie ze składek. Nadpłata może bowiem zostać uznana na poczet składek.. Żeby nie ryzykować i w pełni skorzystać z należnego wsparcia sugerujemy wystąpić najpierw o zwrot nadpłaty, a następnie złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS.

    Jak sprawdzić stan swojego salda?

    Zdecydowanie polecamy korzystanie z pue zus.pl. Jeśli nie posiadasz jeszcze Profilu Zaufanego warto rozważyć taką opcję – jest bardzo przydatny. Pod koniec 2019 roku ZUS wysyłał także listy z informacją o stanie konta – tam również można sprawdzić nadpłatę i zaległość.

    A jak to zrobić przez pue zus.pl?

    Po zalogowaniu do swojego konta na stronie https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi wystarczy przejść do zakładki “Płatnik” (prawy górny róg)

    a następnie z menu po lewej stronie wybrać “Salda bieżące”

    Należności (WN) i zobowiązania (MA) powinny wynosić 0zł. Jeżeli na WN jest jakaś kwota tzn., że posiadasz niedopłatę, jeśli na MA –  nadpłatę. Sprawdzamy także “Salda miesięczne” 

    ZUS pokazuje salda tylko 12 miesięcy wstecz. Jeżeli okaże się, że posiadamy niedopłatę od grudnia 2019 – nie otrzymamy zgody na umorzenie składek. W przypadku nadpłaty, radzimy wysłać (najlepiej przez pue zus.pl) wniosek o zwrot środków. 

    Jak wnioskować o zwrot nadpłaty?

    Przechodzimy do zakładki “Ogólny”

    a następnie z menu po lewej stronie wybieramy “Usługi->Katalog usług elektronicznych”

    klikamy w “Pokaż” i na “liście usług” wpisujemy “nienależnie” 

    a następnie potwierdzamy klikając filtruj/enter. Z widoku:

    wybieramy “Przejdź do usługi. Szczegóły” i wypełniamy wniosek:

    Należy wpisać miesiąc i rok od kiedy występuje nadpłata (w części “Data do” proszę wpisać bieżący miesiąc 04/2020). Następnie zaznaczamy wszystkie pola FUS FUS FP… (osoby,  które nie płacą tzw. dużego ZUSu – ich składki wynoszą 609,14 i 590,03 zaznaczają tylko pierwsze dwa: FUS i FUZ). W polu “Nadpłata nastąpiła z powodu:” można wpisać np. “Korekty deklaracji rozliczeniowych DRA lub przelania zbyt wysokich kwot tytułem zapłaty składek na ZUS”. Jeżeli posiadasz szczegółowe dane np. miesiące, w których pobierałeś L4 warto je wpisać. Proszę jednak uważać, żeby nie popełnić pomyłki.

    Następnie podajemy dane naszego rachunku firmowego:

    i miejscowość. Klikamy po kolei: “Zapisz” i “Sprawdź” a następnie “Zamknij”

    Po wyjściu z formularza klikamy w “Wyślij” i podpisujemy Profilem Zaufanym. Ważna uwaga: jeżeli wnioskujemy o zwolnienie dopiero od następnego miesiąca (np. jeśli w marcu nie spełniliśmy warunków z powodu przekroczenia 15 681 zł przychodu), sugerujemy wpłacić za marzec wartość, która wyzeruje nadpłatę. W razie dalszych wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Pomagamy w walce ze skutkami koronawirusa.

    Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

    Mimo ogromnych utrudnień w uzupełnieniu informacji z najbardziej wiarygodnego źródła (kolejka po 600 osób na infolinii ZUSu, a strona www ledwo działa), mamy dla Was zbiór najważniejszych zagadnień.

    Jak ubiegać się o zwolnienie z ZUSu?

    Aby skorzystać ze zwolnienia z ZUS należy wypełnić wniosek wraz z załącznikiem RDZ

    Wypełnione dokumenty możemy przekazać na trzy sposoby:

    1. drogą elektroniczną – szczegółową instrukcję znajdziecie tu. Wniosek będzie trzeba podpisać podpisem elektronicznym, zaufanym bądź osobistym (za pomocą profilu informatycznego założonego w systemie teleinformatycznym ZUSu)
    2. za pośrednictwem poczty tradycyjnej
    3. osobiście w placówce ZUS – pamiętajcie, unikamy kontaktu bezpośredniego. Wniosek należy wrzucić do skrzynki na dokumenty

    W razie trudności z wypełnianiem dokumentów można (spróbować) skontaktować się ZUSem telefonicznie, dzwoniąc pod numer  22 290 87 02 lub 22 290 87 03 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15) bądź na ogólnopolską infolinię: 22 560 16 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18) – tu spotkamy dość mocno rozbudowane “drzewko” więc, żeby skrócić Wam czas wysłuchiwania nagranych komunikatów: wybierz “0” (nastąpi połączenie z konsultantem) a następnie “7” – dot. wsparcia dla przedsiębiorców.

    Wniosek należy złożyć do 30 czerwca 2020.

    Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS?

    Wystarczy wypełnić tylko te dane, które Ciebie dotyczą.

    Wniosek składa się z czterech części:

    1. dane płatnika

            imię, nazwisko, skrócona nazwa

            NIP, REGON bądź PESEL lub serię i numer dowodu osobistego/paszportu

            adres do korespondencji

    1. oświadczenie potwierdzające uzyskanie w lutym przychodu niższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wartość będzie zależała od terminu, w którym zdecydujesz się złożyć wniosek – obecnie jest to 15 681 zł.

    Oświadczenie to składamy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

    1. pozostałe informacje niezbędne do umorzenia składek
    2. podpis wnioskodawcy

     

    Szczegółowe informacje na temat warunków, które trzeba spełniać aby ubiegać się o zwolnienie ze składek opisaliśmy w artykule.

    Złożyłem wniosek o zwolnienie ze składek ZUS – co dalej?

    Pozostaje już tylko czekanie na decyzję. Odpowiedź w naszej sprawie otrzymamy w ciągu 30 dni od przesłania deklaracji rozliczeniowej/imiennych raportów miesięcznych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku.

    Jeżeli natomiast jesteśmy zwolnieni z obowiązku ich składania – w terminie nie dłuższym niż 30 dni od terminu, w którym powinna być opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku.

    ZUS odeśle swoją decyzję na PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

    Będziemy mogli odwołać się od decyzji. W razie takiej potrzeby konieczne będzie złożenie wniosku do Prezesa ZUS z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy. Mamy na to 30 dni od momentu otrzymania decyzji ZUSu.

    Sprawdź jak możemy Ci pomóc
    skontaktuj się z nami

    Księgowanie składek ZUS

    Nowe przepisy nie wprowadzają zmian w zakresie odliczania składek od dochodu i podatku. Składki nieopłacone przez przedsiębiorcę nie podlegają:

            odliczeniu od podatku (dot. składek zdrowotnych)

            odliczeniu od dochodu/ujęciu w kosztach (dot. składek społecznych)

            księgowaniu w KPiR (dot. Funduszu Pracy)

    Rozliczenie deklaracji w tym zakresie może odbywać się przez tzw. neutralną płatność, która nie wywołuje skutków księgowych (składki widnieją jako opłacone)

    Pamiętajcie – pozostajemy do Waszej dyspozycji.

    Wspieramy przedsiębiorstwa w walce ze skutkami koronawirusa

    Zasiłek postojowy

    Dziś zajmiemy się drugim tematem, dzięki któremu mamy szansę nie tyle oszczędzić, co zyskać “parę groszy”. Niestety nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie w tym zakresie. Mowa o zasiłku postojowym.

    Jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać zasiłek postojowy?

    Aby liczyć na wsparcie finansowe w postaci zasiłku postojowego należy spełnić aż pięć warunków:

    1. pojawiający się niemal za każdym razem warunek dot. długości prowadzenia działalności – musi być założona przed 1 lutego 2020
    2. drugi warunek odnosi się do wysokości osiąganych przychodów. Kwota za miesiąc poprzedzający pierwszy miesiąc, za który składamy wniosek musi być niższa od kwoty 15 595,74 zł (300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku). Jeśli np. składamy wniosek w kwietniu, to mówimy o przychodzie za marzec. 

    Niebawem ogłoszona zostanie nowa wartość wskaźnika. Oznacza to, że limit przychodów również ulegnie zmianie.

    1. Aby ubiegać się o zasiłek musisz także wykazać, że przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 15% od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym. Jeśli np. składamy wniosek w kwietniu, to przychód z marca musi być przynajmniej o 15% niższy od przychodu w lutym. Jest jeszcze jeden próg. Możemy złożyć wniosek o zasiłek także w przypadku, jeżeli obroty są niższe o 25% w porównaniu z dowolnie wybranym miesiącem od stycznia 2020 roku (do poprzedzającego dzień złożenia wniosku)
    2. Nie możesz podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu – np. posiadać także umowy o pracę.
    3. Ostatni warunek: ze świadczenia postojowego można skorzystać, o ile nie zawiesiliśmy naszej działalności (osoby, które mimo wszystko uznają to rozwiązanie za najkorzystniejsze odsyłamy do instrukcji “Jak zawiesić działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu”)

    Są też dobre wiadomości. 

    Zasiłek postojowy można pobierać także w kolejnych miesiącach trwania epidemii. Jeżeli nasze przychody będą wciąż spadały i będzie to różnica min. 15 % względem poprzedniego miesiąca, możemy liczyć na ponowną wypłatę środków. Z zastrzeżeniem – nie więcej jednak niż trzykrotnie.

    Sprawdź jak możemy Ci pomóc
    skontaktuj się z nami

    Możemy skorzystać jednocześnie z zasiłku postojowego, jak i zwolnienia ze składek ZUS. Wystarczy, że spełniamy określone warunki. O zwolnieniu ze składek ZUS pisaliśmy w artykule 

    Ile wynosi zasiłek postojowy i jak się o niego ubiegać?

    Mowa tu o 2080 zł – jest to 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    Osoby, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej mogą otrzymać tylko 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1500 zł. Nie będą jednak stosowane względem nich kryteria przychodów. Wystarczy, że prowadzili działalność przed 1 lutego 2020.

    Wskazane kwoty mają wartość netto (nie podlegają opodatkowaniu ani oskładkowaniu)

    W przypadku pytań bądź wątpliwości pozostajemy do Waszej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu

    Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Swojej firmy
    Firma bez ZUSu Oferta na Księgowość